Производството на коноп е в пъти по-щадящо към околната среда от това на памука. Това е и причината все повече производители на облекло да обръщат поглед към растението, което преди време е било задължителна част от фермите по света.
- Конопът расте бързо и до шестия месец вече може да бъде жънат.
- 10 декара коноп произвеждат 25% повече кислород от 10 декара гора.
- От коноп може да се произвежда и хартия, това би намалило изсичането на горите за тази цел.
- Конопът може да бъде използван и за биогориво.
- След обработка, втвърденият материал от коноп е 20% по здрав от дъб.
- 10 декара коноп абсорбират близо 15 тона водороден двуокис.
- Платът от коноп е много по- здрав от памука.
Levi’s обяви новата си колекция от дрехи, които са съставени от специален микс от коноп и памук, и по никакъв начин не се различават от дрехите, направени само от памук. Компанията използват специфична технология, която превръща грубите конопени влакна в меки, подобни на памук нишки.
Целта на компанията е да продължи инициативите си за опазване на околната среда, с което са даде пример на други марки.
Текстилната индустрия е една от най-вредните за природата, а конопът е считан за много по-устойчив източник на влакно от която и да е друга култура. За отглеждането му не са необходими пестициди, нуждае се от два пъти по-малко вода от памука и връща до 60% от всички хранителни вещества обратно в почвата.
На българския пазар също се срещат фирми, които използват влакното от коноп. Една от тях е Bakka. Тъй като в България преработката на конопени изделия е забранена, платовете се внасят от трети страни, където дейността е легализирана.