Жителите на Катуница са категорични в намерението си да проведат протестен митинг тази събота, 9 ноември 2024 г., в 11:00 часа, в знак на несъгласие с нехайното отношение на държавните институции по отношение на екологичния проблем с депото за утайки в района. В интервю за Радио Пловдив председателят на Общинския съвет в Садово, Атанас Телчаров, заяви, че липсата на резултат вече повече от десет дни е недопустима.
„Собственик на депото е ВиК – Пловдив, а законът е категоричен: който причинява щети, той носи и отговорност. Настояваме за спешни и конкретни мерки – рекултивация на депото или извозване на утайките далеч от нашите селища“, подчерта Телчаров. Според него държавата трябва да поеме отговорност и да реши създадения проблем.
Акции за ограничаване на пожара и последиците за хората
С цел овладяване на тлеещия пожар в депото, Областният кризисен щаб обяви бедствено положение за част от община Садово. Заместник-кметът на Садово Петър Георгиев и Атанас Телчаров взеха участие в заседание, на което бе взето решение за изграждане на рампи от инертни материали, за да се улесни достъпът до труднодостъпните части на депото. Гасенето на пожара продължава с активното участие на пожарната, която изпомпва вода от р. Чая, за да ограничи огнищата.
Главен инспектор Димитър Бришимов от сектор „Пожарогасителна и спасителна дейност“ в Пловдив коментира, че запръстяването на депото е изключително сложен процес, особено поради дълбокото разположение на огнищата и съдържанието на торф, който поддържа тлеенето. „Тлеещото депо ще бъде загасено вероятно до седмица чрез запръстяване, но ще е нужно дългосрочно наблюдение“, обясни инспекторът. Той допълни, че безопасността на хората и техниката е от първостепенно значение, тъй като в този тип обекти съществува реален риск от пропадане.
Контролът върху депото и въздуха се засилва
Заместник-директорът на РДВР-Пловдив, комисар Димитър Събчев, настоя да бъдат ясно дефинирани отговорностите на фирмите, заети с изграждането на рампите и контрола върху дейностите в депото. Съоръжението изисква прецизен подход, за да се предотврати всякаква опасност за здравето на хората, добави Събчев.
ВиК – Пловдив, които са собственици на депото, осъществяват постоянен мониторинг по дигите и на подпочвените води, за да предотвратят допълнителни инциденти. Данните от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Пловдив показват, че във въздуха няма отклонения от допустимите норми на вредни вещества, въпреки че в сутрешните часове се усеща задимяване, резултат от температурната инверсия.
Здравни препоръки за жителите на Катуница
В сила остават препоръките на здравната инспекция за ограничаване на излизането на открито по време на повишения на фините прахови частици. Особено уязвими са хората с хронични заболявания, бременните жени и малките деца. На тях се препоръчва да избягват излизания в пиковите часове, когато допълнителното замърсяване от автомобилния трафик и отоплението с твърдо гориво създават рискове.
Жителите на Катуница могат да следят актуалната информация за качеството на въздуха на сайта на РИОСВ-Пловдив, където данните се обновяват на всеки час.