Протестиращите настояват, че Шоу представя българските войници и обикновените хора по нелеп и недостоен начин – като страхливци, които не се мият и не четат. Образи, които противоречат на историческите факти и обиждат нашето национално достойнство. Недоволството излезе извън контрол, след като тълпата дори нахлу в театъра, обвинявайки неговото ръководство в национално предателство. Протестът ескалира и във физически сблъсъци, а на място беше и директорът на театъра, Васил Василев, който бе нападнат от разгневени граждани.
„Срамно е през 2024 година да говорим за цензура и да позволяваме унижения към българския народ в нашия национален театър,“ заяви Васил Василев в отговор на критиките и заяви, че театърът е готов да върне билетите на всички, които се чувстват обидени. Той подчерта, че не е убеден защо постановката е нарочена за антибългарска, обвинявайки в ситуацията „дезинформация“ и „натягане на напрежение.“
Съюзът на българските писатели, общественици и български организации в чужбина също се обявиха против пиесата, като дори подготвиха петиция и настояха за оставката на Василев и сваляне на постановката. Според тях представянето на българите от чужд автор, който няма никакво познание за България и не е изпитал дълбочината на българската култура и история, е обидно и недопустимо.
И докато министърът на културата Найден Тодоров се опита да успокои обстановката, като сравни текста на пиесата с произведения като „Криворазбраната цивилизация“ и „Бай Ганьо“, реакциите на публиката показват, че българите не са склонни да приемат безкритично чужда гледна точка, която ги представя в негативна светлина.
Възникналият спор е ясен знак, че българската публика очаква уважение към историческите факти и националните герои, особено в произведения, представени в Народния театър, символ на българската култура и идентичност.