Вирусът Sars-CoV-2, който причинява Ковид-19, няма да изчезне и многократно ще заразява хората през следващите години и десетилетия, пише професорът по медицина Пол Хънтър в статия за британското издание The Spectator.
Според него обаче настоящият коронавирус в крайна сметка ще се превърне само в „още една причина за обикновената настинка“.
Подобно на други коронавируси, твърди ученият, Sars-CoV-2 „вероятно ще зарази всички нас многократно през останалата част от живота ни и това ще се случва приблизително веднъж на всеки пет години“.
Ваксините ще попречат на разпространението на вируса, но с течение на времето те ще станат по-малко ефективни срещу него, като същевременно ще предпазват хората от хоспитализации и смърт.
„Никога няма да бъде постигнат стаден имунитет, но ще намерим управляем баланс между имунитета и инфекциите“, сигурен е авторът.
Ковид-19 ще се превърне в нещо различно. След няколко години по-голямата част от случаите ще бъдат асимптоматични или леки. С други думи, подобно на други коронавируси, той „просто ще се превърне в още една причина за обикновената настинка“. Всъщност последните проучвания показват, че симптомите вече стават все по-характерни, например вариантът Делта обикновено се проявява под формата на възпалено гърло и хрема.
Останалата част от коронавирусите, отбелязва Хънтър, са сезонни и са склонни да достигат своя пик на
разпространението през зимата. Според автора същото може да се очаква и с настоящия вирус. През следващите години и десетилетия ще наблюдаваме увеличаване на броя на заразените през зимата и все по-малко смъртни случаи.
Говорейки за новите варианти на коронавирус, Хънтър пише, че те създават проблеми, защото са или по-заразни, или имат способността да преодоляват защитата на имунната система. „Има обаче основателни основания да се смята, че вариантът Делта може да бъде крайната точка на вируса“, пише dnes.bg