КС ОТМЕНИ СПОРНИ ТЕКСТОВЕ НА ЗУТ ЗА ИНФРАСТРУКТУРАТА

Парадоксът, който затрудняваше общини и граждани, е обявен за противоконституционен.

0
925

Конституционният съд отмени две разпоредби от Закона за устройство на територията (ЗУТ), които регламентираха, че разрешение за строеж се издава само ако земята за прилежащата улица вече е отчуждена, т.е. е общинска, и сградата получава акт 16 само ако улицата е изпълнена.

Основен аргумент на съда е, че с двете разпоредби се погазва правото на собственост и хората, които искат да строят върху имота си, се превръщат в заложници на общините.

Разпоредба на чл. 148 от ЗУТ въвежда изискването разрешенията за строеж да се издават само при приложена улична регулация. В този случай е задължително земята под основната улица към обекта да бъде общинска собственост. За тази цел е необходимо да са приключили процедурите по отчуждаване на частните имоти, върху които ще се изграждат улиците. Това означава, че бизнесът и частните собственици ще бъдат принудени да изкупуват частите от имоти, попадащи в уличната регулация с цел предоставянето им на общината, както и да инвестират в изграждането на прилежащата инфраструктура, което по принцип е ангажимент на общинската администрация.

През изминалатта година общините, в които се наблюдава засилен инвеститорски интерес и строителство, се изправиха пред ситуация, в която всеки месец придобиваха по няколко, а някои и десетки, улици на своята територия.

Първопричината за тази вълна от дарения на улици бе обоснована от каузалната разпоредба в ЗУТ.

Бидейки една от най- бързо развиващите се общини и най- предпочитаната за жилищно строителство, бъдещите новодомци на община „Родопи“ изпадаха в парадоксални ситуации заради свои съседи, чиите имоти имат лице на общински път, и отказват да дарят части от тях, за да се обособи общинска улица и на съседните им имоти. 

Така заради един съсед всички други изпадаха в безизходица и невъзможност да построят къщите си.

Това е довело до стотици телефонни обаждания от разтревожени и гневни собственици на имоти в общинската администрация, научи наш репортер.

Друга спънка е удължаването на сроковете за издаване на разрешение за строеж.

Тъй като и двете процедури в повечето случаи са в дневния ред на общинските съвети, които също работят със строго определени срокове.

Местният парламент на община „Родопи“ всеки месец гласува средно по 40 дарения на улици. 

В чл. 178, ал. 3, т. 5 от ЗУТ, който КС също отменя, е предвидено строежите да не се въвеждат в експлоатация, ако „не са изпълнени мероприятията по изграждане на улици, пътища или алеи, свързващи обекта с уличната или пътната мрежа и осигуряващи нормален достъп до съответния поземлен/урегулиран поземлен имот“. Според бранша по този начин общината прехвърля задълженията си по осигуряване на необходимата инфраструктура върху инвеститорите.

“Въвеждането на тези ограничения блокират привличането на инвестиции и развитието на населените места. Възможен резултат е поставяне в безизходица на дребните собственици в полза на предприемачи с по-голям финансов ресурс. Освен това новите разпоредби превръщат собствениците на имоти в заложници на бездействието на общинските власти. От тази гледна точка, забраната не решава проблема с транспортната инфраструктура в урбанизираните територии, а го задълбочава”, смятат от Камарата на архитектите в България.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here