КАКВО ПРЕДСКАЗВА АЙЗЪК АЗИМОВ ПРЕЗ 1964Г. ЗА ДНЕС?

0
943

През 1964 г., когато Ню Йорк е домакин на Световния панаир, прочутият писател фантаст Айзък Азимов, професор по биохимия в Бостънския университет, се възползва от възможността да прогнозира как ще изглежда светът след 50 години – ако приемем, че е оцелял от ядрените заплахи на Студената война, пише obekti.bg

В есето си, публикувано в The New York Times по повод световното изложение, Азимов представя един свят, който донякъде можете да разпознаете днес – свят, в който:

„Джажите ще продължат да облекчават човечеството от досадните работи. Кухненското оборудване ще може да произвежда „автоястия“, да нагрява водата и да я превръща в кафе, да препича хляб, да пържи или вари яйца, да пече бекон и т.н. Закуската ще се „поръчва“ предната вечер за определен час на следващата сутрин.

Цели обеди и вечери, в които храната ще е полуготова, ще се съхраняват във фризера, докато не решим да ги обработим. Предполагам обаче, че дори през 2014 г. ще е добре да имаме малко кътче в кухнята, в което ще можем ръчно да приготвяме някои ястия, особено когато очакваме гости.“

„Комуникациите ще се развият до такова ниво, че не само ще можем да чуваме човека, но и да го виждаме в същото време.

Екранът ще може да служи не само за да виждате човека, на когото се обаждате, но и за проучване на документи, разглеждане на снимки, четене на пасажи от книги. Синхронизирани сателити, кръжащи в Космоса, ще помагат на хората да се свързват с всяка точка на Земята, включително и с метеорологичните станции на Антарктида.“

Телевизионни екрани, закачени на стената, ще заместят обикновените; прозрачни кубове ще излъчват 3D форми. Всъщност едно от най-популярните неща на фестивала след 50 години ще бъдат 3D телевизори в удобен за ежедневието размер, които ще могат да се завъртат, за да се вижда от всички ъгли.“

„Роботите нито ще се срещат често, нито ще бъдат особено добри през 2014 г. Но ще съществуват.“

[Компютрите] изпъкват особено с факта, че могат да превеждат от руски на английски. Ако машините са толкова умни днес, какво ли ни очаква след 50 години? Именно подобни компютри, но далеч по-миниатюризирани, ще представляват „мозъците“ на роботите. Нещо повече – на панаира през 2014 г. едно от основните неща, които IBM ще представи, може и да е робот-прислужница – голям, непохватен и бавен, но способен да взима, подрежда, чисти и манипулира отделни уреди в дома. Вероятно за присъстващите ще е забавно да разхвърлят боклуци по пода на изложението, само за да видят как роботът бавно, но сигурно ги взима, определя ги като отпадъчни и ги заделя настрана. Вероятно ще се появят и роботи-градинари.“

„Особени усилия ще се полагат в дизайна на превозните средства с „мозък-робот“, на които ще могат да се задават координати за определена дестинация. Подозирам, че една особена атракция на панаира през 2014 г. ще бъдат малки роботизирани коли, които ще могат да маневрират сами в тълпа, избягвайки сблъсък.“

„Населението на планетата през 2014 г. ще бъде 6 и половина млрд. души. Ако няма контрол над прираста на населението, през 2450 г. Земята ще се превърне в един пренаселен Манхатън. Затова със сигурност ще има пропаганда за контрол на раждаемостта чрез рационални и хуманни методи и до 2014 г. тя ще е дала сериозен ефект.“

„Човечеството ще страда ужасно от скука – болест, която с всяка следваща година ще се разпростира и обостря. Това ще има своите ментални, емоционални и социологически последствия, и смея да кажа, че психиатрията ще бъде най-престижната медицинска специалност през 2014 г.“

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here