КАКВО Е „ПЯСЪЧЕН ДОЛАР“?

Това е първата публична цифрова валута.

0
949

Всичко показваше, че Китай ще бъде първата страна, която официално ще пусне публична цифрова валута (CBDC). Проектът на Китайската народна банка е доста напреднал и изпревари този на Европейската централна банка за цифровото евро, например. Карибски рай, обаче, изпревари Китай и вече пусна публичната си цифрова валута, известна като „пясъчния долар“ (Sand Dollar или Dólar de Arena), пише eleconomista.es.

Централната банка на Бахамите вече пусна тази цифрова валута в обращение поради необходимост. Процесът е бърз, въпреки че Бахамските острови имат 700 острова, населението на островната държава не достига 400 000 жители, което улесни прилагането на валутата и пилотните й тестове. 

От централната банка обясняват на уебсайта си, че тази валута е родена в резултат на нарастващата дигитална конкуренция в средствата за плащане и трудностите при доставката на банкомати на всички острови.

С „пясъчния долар“ гражданите на Бахамските острови имат достъп до валута, чийто обменен курс е същият като този на бахамския долар и който има същите свойства като паричните средства, което го прави по-сигурен от банковите пари, излагане на фалити на предприятия и изтичане на депозити.

„Пясъчният долар“ (Sand Dollar) не е криптовалута. Той е дигитална валута на централната банка на Бахамските острови (CBDC), което означава, че е централизирана, регулирана разчетна единица и разменна среда, стабилна и сигурна. 

Международният валутен фонд (МВФ) публикува статия, в която анализира пускането на „пясъчния долар“ и причините да се впусне по такъв ускорен начин в света на CBDC. „Новата валута е достъпна за гражданите и бизнеса, за да купуват и продават стоки и услуги и да изпращат пари един на друг. „Пясъчните долари“ се издават и регулират от централната банка на Бахамските острови“, отбелязват авторите на статията.

Въпросът е, че територията на Бахамските острови се разпростира върху 700 острова, което прави нерентабилно частните банки да разполагат с банкомати или физически клонове на по-отдалечени и слабо населени острови. Екстремните метеорологични събития означават, че разходите за поддържане на инфраструктурата са още по-високи В резултат на това най-уязвимите често нямат достъп до финансови услуги, се посочка още в статията на МВФ.

Необходимостта да се обслужва необезпеченото население или тези, които нямат пряк достъп до банка, заедно с необходимостта от модернизиране на платежната система, накараха Централната банка на Бахамските острови да въведе тази цифрова валута.

След тестването на пилотния проект централната банка започна да разпределя „пясъчните долари“ на търговски банки, доставчици на платежни системи и други оператори в бахамската финансова система. Както при криптовалутите, тези пари могат да се съхраняват от гражданите в цифрови портфейли или дигитални портфейли, които позволяват достъп до конкретни суми пари. Плащанията са бързи, лесни, сигурни и имат същото въздействие като плащането с банкноти и монети.

Анке Вебер, ръководителят на мисията на МВФ за Бахамите, отдава нарастващия интерес към валутата на необходимостта, създадена от опустошителния ураган Дориан и пандемията COVID-19. „Има само 130 000 пясъчни долара в обращение, но първоначалната реакция на гражданите и бизнеса е положителна“, казва Вебер. 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here