От „Пфайзер“ коментират, че планират да представят междинните резултати за хапчето на регулатора FDA като част от започналото през октомври кандидатстване за одобрение за употреба при извънредни условия (това е режим, който не признава продукта за нормална употреба, но е преценено, че в критична ситуация ползите от него са повече от потенциалните рискове).
Подготвеният анализ от „Пфайзер“ обхваща хоспитализации и смъртни случаи на базата на 1219 пациенти, диагностицирани с лека до средно тежка форма на COVID-19 и поне един рисков фактор – напреднала възраст, затлъстяване и т.н. – за развиване на тежко заболяване. Компанията проучва дали хапчето може да се използва и от хора без рискови фактори, както и за предотвратяване на заразяването при професионалисти, изложени на контакт с коронавируса.
Междинният резултат показал, че сред получилите лечение с хапче в рамките на 3 дни от появата на симптоми едва 0.8% се е наложило да влязат в болница и никой не е починал 28 дни след терапията. При плацебо групата имало 7% хоспитализирани и 7 починали.
Данните са същите и при пациенти, започнали лечение в рамките на 5 дни след появата на симптоми – 1% хоспитализирани сред получилите това, което компанията нарича „Паксловид“ срещу 6.7% при контролната група, в която има и 10 смъртни случая.
„Видяхме, че имаме голяма ефективност, дори ако хората са чакали няколко дни преди да се тестват или някак да разберат, че са болни. Това означава, че разполагаме с време да ги лекуваме и наистина да допринесем за общественото здраве“, казва за „Ройтерс“ Аналиша Андерсън, ръководител на програмата в „Пфайзер“. „Тези данни предполагат, че продуктът ни, кандидатстващ за антивирусно лечение – ако бъде одобрен от властите – има потенциал да спасява живота на пациентите, да намалява тежестта на COVID инфекцията и да предотврати 9 от 10 хоспитализации“, допълва в официалното съобщение Алберт Бурла, изпълнителен директор на „Пфайзер“.
„Пфайзер“ използва протеазни инхибитори – група съединения, използвани за лечение или предпазване от заразяване с вируси, включително някои от най-смъртоносните. Те блокират ензим (протеаза), жизнено важен за съществуването на вируса, поради което се предизвиква непълноценно размножаване – появяват се вируси, които повече не могат да заразяват други клетки. „Молнупиравир“ на „Мерк“ е основан на друг механизъм, чиято цел е да увреди генетичния код на вируса.