ХАПЧЕ НА ПФАЙЗЕР С 89% УСПЕХ СРЕЩУ КОВИД-19

Антивирусните хапчета се препоръчва да се дават колкото може по-рано - още преди да се е развила инфекцията - за да имат най-добър ефект.

0
565
Експериментално хапче за лечение на COVID-19, разработено от американската компания „Пфайзер”, намалява хоспитализациите и смъртността с 89% при високорискови възрастни пациенти. Това показват резултатите от клиничните проучвания.
Така фармацевтичната компания се включва в конкуренцията за пазара в САЩ за първото лесно за употреба лекарство срещу коронавирус. Тази седмица хапчето срещу COVID-19 на Мерк стана първото одобрено от Великобритания и сега се разглежда от американския регулатор.

От „Пфайзер“ коментират, че планират да представят междинните резултати за хапчето на регулатора FDA като част от започналото през октомври кандидатстване за одобрение за употреба при извънредни условия (това е режим, който не признава продукта за нормална употреба, но е преценено, че в критична ситуация ползите от него са повече от потенциалните рискове).

Става дума за комбинирано лечение под бранда „Паксловид“ (Paxlovid), в което е включен ритонавир (ritonavir) – друг антивирусен препарат. Дозировката е по 3 хапчета 2 пъти дневно.

Подготвеният анализ от „Пфайзер“ обхваща хоспитализации и смъртни случаи на базата на 1219 пациенти, диагностицирани с лека до средно тежка форма на COVID-19 и поне един рисков фактор – напреднала възраст, затлъстяване и т.н. – за развиване на тежко заболяване. Компанията проучва дали хапчето може да се използва и от хора без рискови фактори, както и за предотвратяване на заразяването при професионалисти, изложени на контакт с коронавируса.

Междинният резултат показал, че сред получилите лечение с хапче в рамките на 3 дни от появата на симптоми едва 0.8% се е наложило да влязат в болница и никой не е починал 28 дни след терапията. При плацебо групата имало 7% хоспитализирани и 7 починали.

Данните са същите и при пациенти, започнали лечение в рамките на 5 дни след появата на симптоми – 1% хоспитализирани сред получилите това, което компанията нарича „Паксловид“ срещу 6.7% при контролната група, в която има и 10 смъртни случая.

Антивирусните хапчета се препоръчва да се дават колкото може по-рано – още преди да се е развила инфекцията – за да имат най-добър ефект. „Мерк“ например тестваха своето лекарство в рамките на 5 дни след появата на симптоми.

„Видяхме, че имаме голяма ефективност, дори ако хората са чакали няколко дни преди да се тестват или някак да разберат, че са болни. Това означава, че разполагаме с време да ги лекуваме и наистина да допринесем за общественото здраве“, казва за „Ройтерс“ Аналиша Андерсън, ръководител на програмата в „Пфайзер“. „Тези данни предполагат, че продуктът ни, кандидатстващ за антивирусно лечение – ако бъде одобрен от властите – има потенциал да спасява живота на пациентите, да намалява тежестта на COVID инфекцията и да предотврати 9 от 10 хоспитализации“, допълва в официалното съобщение Алберт Бурла, изпълнителен директор на „Пфайзер“.

„Пфайзер“ използва протеазни инхибитори – група съединения, използвани за лечение или предпазване от заразяване с вируси, включително някои от най-смъртоносните. Те блокират ензим (протеаза), жизнено важен за съществуването на вируса, поради което се предизвиква непълноценно размножаване – появяват се вируси, които повече не могат да заразяват други клетки. „Молнупиравир“ на „Мерк“ е основан на друг механизъм, чиято цел е да увреди генетичния код на вируса.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here