ДИСТАНЦИОННОТО ОБУЧЕНИЕ ПРЕЗ МИНАЛИЯ ВЕК И ДНЕС

Коментар на д-р Христиана Бацелова, епидемиолог в УМБАЛ “Св. Георги” ЕАД, град Пловдив.

0
2804

Според UNICEF 94% от страните в света са въвели някаква форма на дистанционно обучение на децата поради COVID-19 пандемията. Още през пролетта на 2020г. в България учениците бяха спрени от присъствено обучение и изпратени вкъщи.

Но не за първи път заразна болест пречи на учебния процес на децата. През годините училищата са били затваряни заради епидемии от скарлатина, морбили, дифтерия, грип и други заразни болести. По време на пандемията от испански грип през 1918-1919г. в някои американски щати училищата остават затворени за период от минимум 15 седмици. 

За някои деца това е означавало повече време за игра, докато за други връщане на работа във фабриките. Училищата са опитвали да компенсират със смяна на периода на учебната година и със занимания през събота.

През 1937г. епидемия от полиомиелит засяга САЩ. По онова време силно заразните полио вируси нямат лечение и парализират и осакатяват не малка част от инфектираните деца.

 В цялата държава детските площадки, плувните басейни, плажовете, кината и много други обществени места  са забранени за посещения от деца. 

Решението на здравните власти да отложи началото на учебната година води до първото „радио-училище“. 

Повече от 315 000 деца са обучавани вкъщи, слушайки уроците си по радиото. Учителите участвали в on-air уроци във всяка радиостанция. Местните вестникари печатали всяка сутрин необходимите материали за радио обучението през деня. Учители отговаряли на телефонни обаждания на родителите при проблеми.

През 2020г. започна много по-модерно дистанционно обучение на учениците чрез различни онлайн платформи, но идеята е абсолютно същата като през 1937г. – опазването на децата от тежко заразно заболяване. 

 И както през онези години на осакатени от полиомиелит и сега надеждите са за ефективна и безопасна ваксина за всички деца.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here