Дни след промяна в политиката на чат приложението „Уотсап“ собственикът му „Фейсбук“ се бори с неочаквана заплаха – милиони „избягаха“ на други платформи, изоставяйки една от най-големите в света, пише dnevnik.bg
Над 2 млрд. души по света ползват „Уотсап“. Сега от тях ще се очаква от 8 февруари да дадат разрешение данните им да се споделят с компанията майка „Фейсбук“ (и следователно с водещета ѝ социална мрежа, с „Месинджър“ и „Инстаграм“), ако не искат да се откажат от услугата. До 8 февруари правилата дават възможност на потребителите да изберат дали са съгласни данните да се споделят, но след тази дата става задължително.
Тези правила не би трябвало да важат за потребителите в ЕС и Великобритания, но според Би Би Си предупреждението за новата политика е изпратено до всички.
Промяната се аргументира с нуждата на „Уотсап“, собственост на „Фейсбук“ от 2014 г., да навлезе в сферата на електронната търговия – такива възможности ще са достъпни след новото обновяване на 8 февруари, с което идва и новата политика. Компанията се защитава с твърдението, че и преди е споделяла данни с „Фейсбук“.
„По-добра интеграция с „Фейсбук“ е друга заявена цел. Формално това не е промяна в сигурността на съдържанието на разговори в приложението, тъй като не се отразява на условията, при които се разменя информацията – тя е криптирана при крайните потребители и никой друг, нито дори „Уотсап“, не може лесно да стигне до нея.
Това не е проблем за хората, които не се притесняват какво прави „Фейсбук“ с данните им, но за всички, загрижени след скандалите от последните години, около американските избори и „Кеймбридж аналитика“, промяната има по-големи последици – доверието към най-голямата в света социална мрежа се срина през втората половина на миналото десетилетие.
В „Туитър“ (и „Фейсбук“) потребители отбелязват, че в последните дни получават все повече известия на телефона си – техни колеги, познати, близки (или дори например зъболекарят им) вече са в „Телеграм“ или „Сигнал“, две много по-малко ползвани до момента приложения.
„Интересно ще е да се види дали тази тенденция ще продължи или потребителите ще се върнат към познатото,“ отбелязва Крейг Чапъл от Sensor Tower.
Изпълнителният директор на Rakuten Viber (компанията зад „Вайбър“, водещия конкурент на „Уотсап“) Джамел Агауа междувременно нападна промените в поверителността и посочи предимствата на своето приложение пред платформата, собственост на „Фейсбук“, и останалите алтернативи.
„Хората вече не искат да разменят неприкосновеността си за безплатни услуги,“ коментира създателят на „Телеграм“ и други руски приложения Павел Дуров. Популярността на приложението му нараства; в Русия това не промени и държавна кампания срещу него преди няколко години, дотолкова, че държавни служители открито продължиха да го ползват като канал за връзка с обществото, въпреки че формално то бе блокирано за неспазване на руските закони.
Преминаването към други платформи обаче не гарантира непременно по-голяма сигурност. Криптирането при „Телеграм“ не е автоматично, а настройка по избор. То не се отнася за груповите чатове, а само за комуникация между двама отделни крайни потребители. „Телеграм“ бе на прицел на правителства в последните години по различни причини: на западни заради използването му от престъпници и терористи, на руски заради законодателните опити за овладяване на интернет пространството. Данни и слухове за пробиви в сигурността му отблъскваха потребители и ги пращаха в „Сигнал“ – приложение, сред чиито създатели е и съосновател на „Уотсап“.
Според „Ню Йорк таймс“ скандалът е по-скоро резултат от лоша комуникационна стратегия на „Фейсбук“, от недоверието към компанията и законите за защита на данните в САЩ, отколкото от някаква съществена промяна: „Фейсбук“ така или иначе събира информация за дейността на потребителите в „Уотсап“. Например компанията знае от кой телефонен номер се използва чат приложението; колко често се отваря; какви параметри има екранът; откъде се установява интернет връзка.
Всъщност от 2016 г. „Фейсбук“ събира голям набор от данни от потребителите, без изобщо да ги пита, продължава коментарът. Сега просто добавя възможност, ако например абонат търси чанта в новите функции за онлайн търговия на „Уотсап“, реклама на същата чанта да се появи по-късно и в „Инстаграм“. Описват се и правилата, по които търговците, които общуват с клиентите по „Уотсап“, може да изберат да съхраняват данните от разговорите на сървъри във „Фейсбук“ и да използват данните за рекламите си. Компанията обаче изобщо не успя да обясни това така, че да не разгневи потребителите, пише авторът Шайра Овид.
Визията на шефа на „Фейсбук“ Марк Зукърбърг е за все по-голяма интеграция на двете приложения, при която, например, „Уотсап“ да може да получава съобщения, изпратени до профила на потребител на „Фейсбук“, без да се споделя телефонният му номер.
„Даваме на бизнеса възможността да използва сигурни хостинг услуги от „Фейсбук“, за да управлява чатовете в „Уотсап“ с клиентите си, да отговаря на въпроси и да изпраща ценна информация за покупки,“ продължава съобщението на „Уотсап“.