ОСТРОВИТЕ НА АВСТРАЛИЯ- РАЙСКИ КЪТЧЕТА НА ЗЕМЯТА

0
1324

На два часа полет от Сидни е островният „Рай“ на Лорд Хауи. Тук се простират уединени плажове и дива природа, недокосвана от човека до 1788г., с пристигането на първите европейци, само три месеца след откриването на първата колония в Сидни. На Лорд Хауи живеят точно 350 обитатели, а външните посетители са ограничени само до 400.

Този ценен природен резерват е зачислен в Световното наследство на ЮНЕСКО.

Заобиколен от топлите води на Арафурско море, на 16 мили от континенталния бряг, в тропическия „север“ на Австралия са „Островите на усмивките“ – Тиви, разделени на две суши – Батхърст и Мелвил. За съжаление, въпреки законовата защита, дивата природа и аборигенската култура едва ли ще оцелеят със започналото строителство на ново пристанище.

Голямата научна „мина“ тук е небесна. Облачната буря „Хектор“ започва всеки ден в 15.00ч – от септември до април без капка дъжд и от януари до март с валежи.

Хектор е толкова точен, че местните си сверяват часовниците с него. Неговата постоянност позволява изучаването на явлението, факторите на влияние и енергията в облака. През Втората световна война пилотите го използвали за навигатор между Австралия и Папуа Нова Гвинея.

Всъщност конусната форма на островите Тиви спомага за издигането на влагата и топлината от морския бриз в гръмотевичния Хектор, който обхваща голям атмосферна площ, а явлението е строго циклично в природната математика.

Комбинацията от солена паша и прясна вода създава идеални условия за животновъдството на остров Мунду, който заедно с някои по-малки островни суши в съседство – на площ от 1300 акра, представлява частна собственост на последната ферма за овце и говеда, в устието на река Мъри, на час и половина от Аделаида.

Освен стопанството Мунду е и голям естествен резерват за множество птици.

Между Австралия и на 1500 км югоизточно от Тасмания, някъде на „щурия“ 50-градусов южен паралел е остров Макуори, официално открит през 1810, с името на губернатора на Нов Южен Уелс – Лаклан Макуори. Богатството тук са тюлените, преследвани от търговци, които почти унищожават техните биологични колонии и се насочват към моржове и пингвини.

Маукори е на пътя на полярните изследователи на Антарктика и това го превръща в ловна зона по време на престоя им или завинаги. Тук се намира Изследователска станция и Безжичният предавателен хълм. Разположен на легло от две тектонични земни плочи, Макуори е в Листата на Световното наследство на ЮНЕСКО от 1998г. заради своето стратегическо положение.

Наред с екзотичната природа и самобитното изкуство на аборигените, отдалечените острови на Австралия крият уникални особености и опасности за авантюристи и изследователи, но нали всичко се наблюдава….

Златна Романова

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here