На днешната извънредна сесия на местния парламент на „Родопи“ водещи бяха две теми- казусът с детската градина в село Злати трап и хранодена в детските градини на територията на общината.
В самото начало на заседанието се заформи дискусия относно внесена петиция от граждани против решение на Общински съвет „Родопи“, което преобразува забавачката на Злати трап във филиал на тази в Брестовица.
Думата взе кметът на община „Родопи“ Павел Михайлов, който уведоми съветниците за основанието да внесе като извънредна точка докладна записка за отмяна на каузалното решение. Той обясни, че е воден от съображенията си с исканията на гражданите.
Според него информацията е предадена на хората неточно и те са останали с убеждението, че детска градина „Първи юни“ в Злати трап ще бъде закрита.
„Напротив. Ние дори обмисляме тя да бъде разширена, защото има тази възможност.“, обясни Михайлов.
„В хода на тези брожения през последните няколко дни бяха засегнати и имената на двама души, които аз много уважавам. Това са Анелия Уланова- кмет на Злати трап и Христо Седмаков, общински съветник от Злати трап. Те внесоха предложението и се бореха както за обособяването на трета група за деца от две до три години, така и за млечна кухня. „, каза кметът Михайлов.
Целта е била детското заведение да има условията да привлече родителите и така децата от Злати трап да посещават забавачката в селото, а не да са записвани другаде.
Според него те неоснователно са били обвинени, че детската градина щяла да преустанови дейността си.
„Те са хора, които милеят за селото и искат само най- доброто за него.“, каза той и добави, че е много неприятно да научава за такива злословия насочени към тях.
Преди да подложи на гласуване извънредната точка, председателят на общинския съвет-Георги Цанков, разсясни на съветниците и всички присъстващи на сесията, че внесената петиция не кореспондира със законовите изисквания, както и че към нея липсват задължителни реквизити, като адрес и три имена. Липсва и име и адрес на вносителя, което е задължителна част от петиции, подписки и други граждански инициативи, отправени към местния законодателен орган.
„Общинският съвет е местен законодателен орган, моето съображение е че следва да спазваме буквата на закона. Петицията е внесена до кмета на общината, по Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление той разполага с 1 месец да се произнесе. Смятам, че следва казусът да бъде разгледан и на Постоянна комисия по законност.“, обясни Цанков.
На днешната сесия също се гласува и допълващо разяснение към точката за промяна в Наредба № 7, Приложение № 3 в частта за таксата на храноден в размер на 3,10лв. Така текстът се уточни, като се предвиди, че както таксата от 35,00 лв. на месец, така и храноденът в размер на 3,10лв. ще бъдат поети от общинския бюджет.
По този начин местният парламент ще спре различните тълкувания, че тя ще е за сметка на ползвателите на услугата.