КЛУБ ЗА НАСТОЛНИ ИГРИ ЗА ДЕЦА ОТВОРИ ВРАТИ В ПЪРВЕНЕЦ

Три клуба за деца в Народните читалища вече работят. Тези Клубове са проект на Сдружението „Децата на България-Развитие и бъдеще“.

0
926

Началото на този проект е положено през ноември 2019 година, като е открит първият детски клуб за настолни игри и емоционална интелигентност към народно читалище „Захари Стоянов“ гр.Пловдив.

В този детски клуб са сформирани две възрастови групи – за деца предучилищна възраст 5-7 години и деца училищна възраст 7-9 години.

През октомври 2021 година отвориха врати Клубовете за настолни и народни игри към народните читалища „Н.Й.Вапцаров“ гр.Пловдив, кв. Прослав и „Съзнание“ с.Първенец, община Родопи.

Клубът в село Първенец се посещава от деца от Храбрино, Първенец и Марково.

Неговата дейност се е релизирала с подкрепата на ръководството на НЧ „Съзнание“ и кметицата на селото Ренета Плевнелиева. 

Заниманията в тези клубове са предназначени за деца от 3 до 7 години. С тенденция да бъдат развити и заниманията за деца до 9 год.

Провеждат се в малки групи.

Децата се обучават от квалифицирани педагози. В програмата е заложено заниманията да се провеждат от октомври до юни.

Клубовете са на собствена самоиздръжка, разходите като игрови материал, наеми и др. се плащат от приходите на таксите от заниманията, заплащани от родителите.

Ето как организаторите отговориха на нашите въпроси.

Кои са четирите мотива, които са насърчили сдружението да положи началото на този проект?

– търсихме и сътворихме занимания извън виртуалния свят, към които сегашните деца да имат траен интерес

– задължително условие беше в заниманията да присъства елемента игра – играта, която съществува от дълбока древност; играта, чрез която децата учат по най-лесния начин.  Играли са нашите баба и дядо и още обичат игрите, играли са нашите родители, които също още обичат игрите, играят и ще играят нашите деца.

– търсихме и сътворихме занимания, чрез които да подобряваме общуването – Комуникацията е едно от най-важните умения, които можем да развием. Тя е водещ процес във всичко, което правим, независимо с кой общуваме.   В комуникацията ние се усъвършенстваме чрез практика, а именно чрез игрите в ранна детска възраст.

В програмите на клубовете са включени обучаващи игри с познавателен елемент и развлекателен характер, които помагат на децата да общуват с лекота помежду си.

– задължително условие беше в заниманията да присъстват игри за децата с правила (настолни игри, народни игри).

Правилата постоянно присъстват в ежедневието ни и колкото по-рано развием у децата умения да спазват правила, толкова по-добре ще бъде за тях, когато те порастнат и поемат по пътя на живота. За децата е полезно да бъдат научени да се справят с поставените граници и правила.

Практиката на сдружението от 2017г. до момента е показала, че децата умеят и много бързо възприемат правилата на игрите, дори и най-малките на 3 години.

Разбира се, чрез подходящия подбор на игрите и подходящия подход на педагозите към децата. Екипът подхожда строго индивидуално към всяка сформирана група, като подбира игрите за програмата на заниманията спрямо възрастовата група деца.

Какви са ползите за децата, които посещават заниманията в Клубовете по настолни игри?

– изграждат се личностни качества у децата

– чрез игрите децата се учат да мислят, да правят изводи, да взимат решения

– чрез игрите децата формират търпението си

–  чрез игрите децата се учат на езикови норми на поведение, обогатяват речника им

– игрите спомагат децата да намерят приятелски кръг, където да бъдат активни участници

– да разпознават и назовават емоциите си, да владеят емоциите си, да споделят победата, да приемат загубата, да реагират адекватно, ако не са удовлетворени

Изграждането на личността на децата е една от най-важните задачи на нас, възрастните.

 

От Сдружението „Децата на България-Развитие и бъдеще“ съобщиха, че скоро ще бъдат подновени заниманията в Клуба за настолни игри и английски език за деца, който ще стартира в Пловдив.

Ако искате да включите вашите деца в заниманията на Клубовете за настолни игри това е телефонът за връзка – 0897 855467 и имейл- radost@zadecata.bg

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here