Когато Петя Кирова се завръща като директор в родното си училище ОУ „Неофит Рилски“ в село Ягодово през 2020 г., знае, че няма да е лесно. Голяма част от родителите избират да записват децата си в училища в Пловдив, а учителите изглеждат обезверени и капсуловани, всеки със собствената си рутина.

„Нуждаехме се от инструмент, който да ни помогне да променим нагласите на колегите и да вдъхновим учениците да отворят сърцата си за знанието“, споделя директорката. С ясната цел да спечели доверието на преподавателите и да създаде по-спокойна и привлекателна среда за учениците, тя започва да търси решения.

Тогава открива програмата „Училища за пример“, която ще стане основен катализатор за промяна в ОУ „Неофит Рилски“.


Педагогическият екип в училището е разнороден. В него има както нови, ентусиазирани учители, така и дългогодишни преподаватели, които изглеждат по-скептични към новаторските подходи. Въпреки първоначалната съпротива на някои учители, Петя Кирова вижда желанието им да предават знанията си и да бъдат по-добри учители на децата и не се отказва.

„Някои колеги бяха затворени и не допускаха никого в класовете си“, спомня си Кирова.

„Трябваше да преодолеем стеснителността и страха от оценка. Но постепенно, когато започнахме да виждаме, че обратната връзка е конструктивна, учителите започнаха да се отварят и да се чувстват по-уверени“, допълва тя.

„Разходките за учене“ – както се наричат в „Училища за пример“ гостуванията в класните стаи, изграждат доверие, сплотяват екипа и дават възможност за споделяне на добри практики.

„Сега всички работим като един екип, партнираме си с други училища от региона, а същевременно създаваме добра атмосфера за учениците“, споделя Петя Кирова и допълва, че в началото на новата учебна година учителите сами предлагат „разходките за учене“ да станат част от учебния план.

Промяната, която настъпва в нагласата на учителите, е резултат не само от вдъхновяващото обучение в началото на програмата „Училища за пример“, но и от работата с ментор от фондация „Заедно в час“ през двугодишния период на нейното изпълнение.

„Този метод на работа е особено полезен за млади колеги“, продължава г-жа Кирова и дава пример с новопостъпилия учител по география, който няма преподавателски опит. Посещенията в часовете, обратната връзка и спокойната атмосфера в училище се оказват ключови за бързото му навлизане в работата.


Три години след включването в „Училища за пример“, резултатите са впечатляващи.

„Учителите са отворени за нови идеи, а учениците се чувстват по-ангажирани и мотивирани“, споделя директорката.

Един от най-големите успехи е, че учениците от малцинствата, не само че се справят добре академично, но и започват да се конкурират с останалите ученици в училището.

„Някои от тях са приети в най-елитните гимназии в Пловдив“, гордо заявява Кирова.

Промяната в средата, създаването на удобни кътове, където децата да прекарват свободното си време, също допринася учениците да се чувстват добре в училище и да общуват пълноценно.

/zaednovchas.bg/

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here