Какво е стресът?
Стресът е нормална физиологична реакция на организма, която подготвя тялото за мигновен физически отпор. Смисълът на стреса е в това, че в кръвта се изхвърлят хормони, повишаващи тонуса на мускулите и кръвоносните съдове (на гладката и напречно набраздената мускулатура).
Целта на стреса е бързата подготовка на организма за физическо натоварване.
Например един елен си пасе, пощипва си тревичка и вижда, че наблизо има хищник. Едва усетил заплахата, той вече е в стрес: отделят се хормони, мускулите се напрягат, еленът е готов или да избяга, или да влезе в схватка с другото животно.
Тоест след стреса задължително трябва да има физическа работа. Работещите интензивно мускули отработват, „изяждат“ отделените в кръвта хормони, после настъпва отпускане на мускулите. Това е нормалното физиологично състояние на организма в случай на опасна ситуация. И е нормално то да завършва с мускулна работа, с физическо натоварване.
А какво се случва най-често при хората?
Шефът вика някого „на килимчето“, мъмри го. А подчиненият (това за него е стрес) стои, без да гъкне, слуша, притеснява се. И не може да направи нищо. Нито да хукне да бяга, нито да се сбие с шефа. После излиза тихо от кабинета на началника и страда мълчаливо.
Хормоните са се отделили в кръвта му, мускулите са се напрегнали и кръвното му налягане е скочило. Но физическо натоварване няма.
И ако подобна ситуация се случва достатъчно често, състоянието на повишен тонус на съдовете и мускулите се фиксира, става обичайно и постоянно.
Точно това води до развитието на повечето заболявания: на сърдечносъдовата система (хипертония, инфаркти и инсулти, хронична исхемична болест на сърцето), на ендокринната (гуша, дисметорея, диабет, нарушения на обмяната, свръхтегло), както и онкологични заболявания.
Можем ли да премахнем влиянието на стреса върху организма?
Можем! Ето трите основни метода.
1. Физиологичен метод – най-ефективният
След стресова ситуация трябва да дадете на тялото добро физическо натоварване – до изпотяване. Тоест трябва да вършите нещо толкова интензивно, че да се изпотите. Не е важно какво точно ще правите: дали ще сте на тренажора, или ще миете пода. Щом сте се изпотили, значи сте отработили отделените в кръвта хормони. След това можете да се изкъпете и спокойно да се отдадете на почивка.
2. Отпускане на челюстта – ако няма възможност да поработите физически
Трябва да издърпате с пръсти долната челюст надолу и да я задържите в това положение две минути. Това ще отпусне дъвкателните мускули и значително ще облекчи състоянието ви. При това рефлекторно ще се отпуснат и други мускулни групи.
3. Ароматерапия
Етеричните масла въздействат върху обонятелните рецептори. А пътищата на обонянието преминават към таламуса* заедно с двигателните пътища, като създават множество превключвания помежду си. Тази физиологична особеност допринася за влиянието на някои аромати върху тялото.
Най-добре е да изберете сами своя аромат за терапия на стреса. Но има и общи препоръки: маслото от иланг-иланг е подходящо за почти всички жени, а маслото от розмарин – за повечето мъже. Маслото може просто да се помирише, да се намаже под носа или на челото или да се добавят две-три капки във ваната.
Това е един от лесните начини за намаляване влиянието на стреса върху организма.