Песни, танци, цветя и подаръци съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Никола Йонков Вапцаров” в село Браниполе, което на 19 юни навърши 100 години.
Специални гости на празника бяха кметът на общината Павел Михайлов, общинските съветници Кера Тошева, Николай Гачев, зам.- председателят на Общински съвет „Родопи“ Илина Вутова, кметове на населени места,читалищни дейци.
Самодейци от съседни общини, много браниполци и гости на селото изпълниха двора на читалището, за да уважат юбилейния му концерт.
„Преди 100 години нашите предци, водени от желанието да съхранят народните традиции и да се сплотят хората от селото, в стремежа към развитие и прогрес, създават местното читалище. През всички тези години читалището поддържа огъня на знанието, обогатява духовния и културен живот, съхранява и развива българските традиции и обичаи.Именно читалищата са онова средище, което обединява без значение на партийна принадлежност, възраст , пол и етнос. Защото от българското читалище излиза искрата, запалила стремежа към просвещение и независима и свободна Българи”, каза в поздрава си кметът Павел Михайлов.
От името на общината градоуправникът поднесе подарък – мултифункционално устройство за нуждите на читалищната дейност, цветя и поздравителен адрес.
Пред гостите председателят на читалището Кера Тошева разказа историята на културното средище.
„Преди 100 години това, което са направили нашите предци се е превърнало в спомен-светлинка. Днес, когато хората се отчуждават един от друг и от родовите си корени, нуждата от духовна култура става все по осезаема, а запазването на традициите и обичаите-все по-належаща. Само с тази светлина, пренасяйки я от миналото към настоящето, можем да съхраним културата си, просветата и националната си идентичност.”
Поздравителен адрес по повод юбилея изпрати Общински съвет „Родопи” към всички жители и гости на Браниполе и пожелаха много нови сили и вдъхновение на читалищните дейци.
В юбилейния концерт участваха малки, по-големи и най-големи самодейци на читалището в Браниполе, гости от съседните села и състави от Пловдив.
Гостите имаха възможност да опитат и местния специалитет – баница, приготвена на тиган.