Днес по традиция се отбелязва студентския празник 8 декември.
На 8 декември в православния календар е денят, в който се почита и паметта на Свети монах Патапий.
Живял през 5 век св. Патапий бил известен със своя аскетичен живот и преданост към Бога. Той бил роден в град Тива в Египет в благочестиво християнско семейство, възпитало у него любов към молитвата, чистотата и добрите дела. От ранна възраст Патапий копнеел към духовно усъвършенстване и решил да се оттегли от светския живот и да посвети живота си на служене на Бога.
Но дали всички знаем историята и какъв всъщност е поводът да празнуваме? Първото, което трябва да знаете е, че родителите ни определено не са си губили времето и са спретвали официални чествания, банкети, екскурзии, обиколки по градовете, излети и вечерни градински увеселения. Дори напявали студентския химн „Gaudeamus”, покатерени на някоя пейка.
Шегата настрана – на 8-ми декември по стар стил сме отбелязвали паметта на Светите седмочисленици – сред тях и свети Климент Охридски. Затова и на този ден през 1903г. се празнува 15-годишния юбилей на единственото тогава висше училище в България Софийският университет „Св. Климент Охридски”. Така 8-ми декември става празник на всички студенти в България. Последвалите политически събития в страната стават причина тази дата да бъде отменяна (през 1944г.), заменяна (на 17 ноември) и възстановена (1962г.). Едва през 1994 година обаче този ден е обявен за официален празник на студентите и оттам и за неучебен ден във всички Висши учебни заведения.
Това не попречило в продължение на години преди това да се празнува от студентите в цялата страна – оттам и нашите родители, може би баби и дядовци, също стават част от историята на студентския празник.