ЗЕХТИНЪТ-КОГА Е ПОЛЕЗЕН И КОГА ВРЕДЕН?

Изчели сме множество публикации за ползите на зехтина, но както всяка здравословна храна и той може да е вреден при определени условия.

0
1205

Приели сме, че зехтина е една от най-полезните мазнини. Но знаем ли, че не трябва да използваме зехтина за пържене, тъй като тогава полезните му качества се губят?

Учените от Португалия предупреждават ,че полезните антиоксиданти в зехтина изчезват след термична обработка. Ако пържим със зехтин или приготвяме храна в микровълновата фурна полезната мазнина се превръща в обикновено олио и всичките й полезни качества изчезват.

Специалистите препоръчват да прибавяме  зехтина за салата и овкусяване на храната след като вече е преминала през термична обработка, по този начин се запазват уникалните му качества, които се губят, ако се изложат на висока температура.

Защо е полезен зехтинът?

Антиоксидантите и полифенолите в зехтина, в комбинация с витамин Е предпазват от злокачествени тумори и други сериозни заболявания, предпазва сърцето и подпомага храносмилателния тракт, значително намалява риска от рак на дебелото черво, намаляват риска от развитието на рака на гърдата.Освен това зехтинът е чудесен за красотата и поддържането на младостта ни. Освен, че предпазва от бръчки, зехтинът намалява риска от деменция. Има противосъзпалителни свойства, помага за по-бързото заздравяване на раните и предпазва от рак на кожата.

Няма по-добър крем или олио за тяло от екстра върджън зехтин, намазан на влажната кожа веднага след къпане. Втрийте обилно на влажната кожа и изплакнете с хладка вода излижния мазен филтър. Подсушете се с кърпа, както обикновено. Единствения недостатък е необходимостта от по-често пране на хавлията за след баня.

Зехтинът е страхотна храна за поддържане здравината и лъскавината на косата – втрийте в корените преди баня. Със сешоар загрейте косата до приятна температура и сложете шапка за баня и кърпа, за да се запази топлината.

Зехтинът е полезен и що се отнася до поддържането на идеална фигура. Ако напълно замените слънчогледовото олио със зехтин, при подправянето на ястията, то имате много по-голяма шанс да се сдобиете с желаната фигура.

Според учените, дори самата миризма на зехтин помага за отслабване, тъй като подсилва чувството за ситост и ни кара да ядем по-малко. Оказва се, че зехтинът увеличава нивата на серотонин ( хормона отговарящ за това доколко сити се чувстваме), което от своя страна ни кара да ядем поне 200 калории по-малко на ден.

Можете да си приготвите здравословен дресинг със зехтин, кисело мляко, пресен лимонов сок, сол и пресен лук на вкус.

Както всяка здравословна храна и зехтинът може да е вреден при определени условия.

Защо е вреден зехтинът?

При изследване на химическите характеристики на зехтина учените са установили, че при методите на студено пресоване на маслините се отделят и малки дози ибогаин и псилоцибин, които са мощни халюциногенни вещества. В толкова малки дози те не предизвикват халюцинации, а само лека еуфория, но действат силно пристрастяващо на хората, консумиращи зехтин. Това може да е и причината зехтина да има толкова страстни привърженици и застъпници.

Учените също така са установили, че все пак зехтинът е и карциногенен, има структура, близка до някои бойни отровни вещества и освен това е с пъти по – вреден от доста по-традиционни мазнини, като свинската мас, овчата лой, кравето масло и др.

Сред най-разпространените заблуди за употребата на зехтин е, че мононенаситените мазнини в него са по-добри за здравето от наситените в други видове олиа. Само по себе си, твърдението е вярно, но има нужда от допълнително разяснение: „по-добро“ не е равносилно на „добро“. Човешкото тяло няма необходимост да поглъща подобни мазнини с храната си. Единствените мазнини, които са „есенциални“, тоест тези, които не могат да бъдат синтезирани от организма ни, са късоверижните омега-6 и омега-3 полиненаситени мастни киселини.

Зехтинът е беден източник на омега-3 мастни киселини – толкова беден, че за да се набави необходимата им за организма дневна доза, е необходимо да се погълнат над 200 милилитра зехтин или една пълна чаена чаша за деня. Това количество дава около 1800 калории и 30 грама наситени мазнини. Зехтинът съдържа 14% наситени мазнини, което означава, че ако се приема всеки ден, се поглъща двойно по-голяма доза от тях, отколкото се препоръчва от Световната здравна организация.

Зехтинът е по-здравословен от маслото или слънчогледовото олио, но той е само добавка към храненето.

Народната медицина препоръчва използването на зехтина при следните здравословни проблеми:

  • За да се намали напрежението в долните крайници трябва да се смесят равни дози зехтин и лимонов сок и сместа внимателно да се втрие в стъпалата.
  • Като слабително – на празен стомах се пие 1 с.л. зехтин с чаша вода.
  • За профилактика на гъбичкови инфекции (микози) се прави местен загревающ компрес с маслинови листа.
  • За профилактика на хипертония – 20 сухи или свежи маслинени листа се варят в 300 мл вода 15 минути, прецежда се и се пие горещо – 1 чашка сутрин на гладно и една чашка преди лягане.
  • За спадане на температурата и при пристъпи на гликемия при болните от захарен диабет се препоръчва да се използва отвара или настойка от маслинени листа.
  • За да не страдате от махмурлук, преди да участвате в предполагаем купон с много пиене, изпийте 1 с.л. зехтин. Това ще забави процеса на проникване на алкохола в кръвта и ще облекчи храносмилането.

ЗЕХТИНЪТ В КОЗМЕТИКАТА

Зехтинът отдавна е смятан за изпитано козметично средство.

За да имате нежна кожа, преди да вземете вана или по време на тази процедура, втрийте в кожата зехтин с предварително добавени няколко капки лавандулово масло.

1–2 пъти седмично правете следната маска: смесете една супена лъжица глина с малко вода и добавете 1 с.л. зехтин. Получената смес се нанася на лицето и се оставя за 15 мин. След което лицето се изплаква с топла вода.

Маска от авокадо: смесете меката част на авокадо и 1 с.л. зехтин. Маската се нанася на лицето и се оставя за 15 мин.

Против образуване на бръчки: два пъти седмично се прави масаж с малко зехтин с няколко капки лимонов сок.

Против напукване на устните: преди да излезете на студа, нанесете на устните няколко капки зехтин.

Препоръчва се всеки ден, 30 мин. Преди закуска, да се пие на гладно по 1 с.л. зехтин. Тази проста процедура подобрява храносмилането, предпазва от запек и рак на дебелото черво.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here