От днес се въвежда зимното поддържане на републиканските пътища, съобщават на сайта си от АПИ.
От Агенция „Пътна инфраструктура“ призовават шофьорите да подготвят автомобилите си за пътуване при зимни условия, тъй като от следващата седмица се очаква застудяване и по високопланинските райони е възможно дъждовете да преминават в сняг.
Проверката за готовността на фирмите, които поддържат пътищата показа, че са осигурени 83 хиляди тона сол, 112 хиляди тона пясък и 3340 тона химически материали за обработване на настилките. Пътноподдържащите фирми продължават с доставките за предстоящия зимен сезон.
В страната в готовност за почистване на пътищата има и 3000 снегопочистващи машини – снегорини, техника за разпръскване на пясък и други. Към момента по опорните пунктове са близо 1800 машини.
На директорите на 27-те областни пътни управления е разпоредено да следят прогнозите и със завишено внимание да предприемат всичко необходимо за обработка на настилките във високопланинските райони и проходите, където има предпоставки за хлъзгавост и заледявания по усойните места.