Само на около час с автомобил от Пловдив, близо до хижа Бряновщица, се намира една от малко познатите исторически забележителности на България – останките на т.нар. „Тикла кула“. В тази живописна част на Родопите времето е оставило отпечатък под формата на древна кула, от която днес са оцелели само част от стените и масивния първи етаж с вход. Макар и полуразрушена, кулата продължава да интригува посетителите със своята мистика и историческа стойност.

История на „Тикла кула“ и Тъмръшката република

Кулата датира от края на XIX век и според исторически сведения е била част от граничните съоръжения на територия, известна в миналото като „Тъмръшката република“. След Освобождението на България, редица родопски села, включително и около днешния изоставен Тъмръш, отказват да се присъединят към новосформираната Източна Румелия. Противоречиви и сложни са причините, поради които тези райони запазват своята независимост и де факто остават извън българското управление чак до 1885 г.

След Съединението на Княжество България и Източна Румелия през 1885 г., териториите на Тъмръш постепенно преминават под контрола на Османската империя като част от дипломатическите споразумения за признаването на Съединението. Пловдив, на практика, граничи с империята на броени километри, макар и разделен от високите склонове на Родопите. Едва по време на Балканската война тези земи са окончателно присъединени към България.

Архитектурни особености и произход на името

Името „Тикла кула“ идва от „тикла“ – малки плоски каменни плочи, използвани за покривни материали в родопските села, които са популярни и до днес. Вероятно кулата е била съоръжение за охрана и наблюдение по границата на Тъмръшката територия и по-късно е преминала под османски контрол. Според местни предания, тя може да е принадлежала на богат местен турчин, който я е ползвал за частна собственост, но с течение на времето и след Балканските войни кулата е изоставена.

Път до кулата и туристически облик на района

Достъпът до „Тикла кула“ е лесен, като се достига с автомобил през село Брестовица до хижа Бряновщица, около която се намира обектът. Кулата е разположена до една от двете основни улици в туристическата зона, като в района могат да се видят и разпилени изоставени постройки, напомнящи за изминалото време. Макар кулата сама по себе си да не е внушителна като размер, за посетителите тя носи уникална атмосфера и дух на забравената история.

Около кулата разстила красивата родопска природа, която е идеална за кратки разходки и пикници сред гората. Това спокойно място привлича не само с историята си, но и с гледките и възможността за почивка на открито. Една разходка до „Тикла кула“ и района около хижа Бряновщица е чудесна възможност за туристите, които търсят недокоснатата и мистична страна на Родопите.

Мястото е подходящо за посещение през цялата година, но особено красиво през пролетта и есента, когато природата разкрива живописните си багри. Посетителите трябва да имат предвид, че около кулата и хижата често се забелязват изоставени кучета, които макар и обикновено дружелюбни, е по-добре да бъдат подминати с внимание.

„Тикла кула“ е част от една малко позната, но значима част от историята на България. Това място не само разкрива любопитни страници от близкото минало, но и предлага възможност да се насладим на красотата на Родопите и да открием нови вдъхновения сред спокойствието и красотата на планината.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here