Рекордни мощности за електроенергия от възобновяеми източници (ВЕИ) са били добавени към енергийните системи в света през 2021 г., но това е едва половината от необходимото на година, за да се постигне целта от нетни нулеви емисии до 2050 г.
Това се казва в годишния доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ) за възобновяемата енергия, съобщава Financial Times. Новият ВЕИ капацитет се очаква да достигне 290 гигавата тази година, надминавайки миналогодишния рекорд от 280 GW, каза МАЕ в годишния си преглед на възобновяемата енергия. За сравнение, сегашните мощности на изкопаеми горива и ядрена енергия са 4800 GW.
По-високите цени на енергийните източници и на суровините през тази година обаче може да поставят постигането на краткосрочните цели под въпрос. Въпреки това МАЕ прогнозира, че зелените източници ще имат по-голям капацитет от традиционните до пет години, стига сегашният темп да бъде запазен.
Според председателя на агенцията Фатих Бирол високите цени на суровините най-вероятно са временни, но дори и да не са, това не трябва да променя скоростта на изпълнението на зелените ВЕИ проекти. Ако те се запазят и догодина, то цените за добиване на енергия от вятърни турбини например биха достигнали нивата от 2015 г.
Има вероятност и цените за инсталация на панели за слънчева енергия да се вдигнат до степен, която би заличила тяхното спадане през последните три години. Бирол добави, че решението на все повече държави да преминат към ядрена енергия е окуражаващо, но не е достатъчно за създаването на нова енергийна система.