Точно в 04:00 ч. в неделя, 27 октомври – денят, в който ще избираме кметове и общински съветници, ще преместим стрелките на часовниците с един час назад, за да преминем към зимното часово време.
Астрономическото часово време е това, което използваме от октомври до март, тоест зимното.
Лятното часово време се използва, за да се получи по-добро съвпадение между светлата част на деня и активните часове на работещите и учещите. Това би следвало да намали разходите за осветление.
Първоначално е въведено в началото на 20 век в Германия. В България смяната на времето се прилага от 1979 година.
Преговорите в ЕС за прекратяване на сезонната смяна на времето са в застой
Засега комисията не може да посочи срок за приемането на решение. Предвижда се, ако държавите от ЕС постигнат напредък в преговорите, да прехвърлят въпроса към Европейския парламент, който по принцип е съгласен с първоначалното предложение на ЕК смяната на часовника да спре.
Едва когато това решение е взето, ще се пристъпи към очертаването на новите часови зони, защото някои държави от ЕС ще предпочетат да запазят „завинаги“ астрономическото часово време, докато други ще изберат „лятното“.
Изборът на отделните държави бе определен с допитвания, които показаха например, че мнозинството в България би предпочело постоянно „лятно“ часово време, докато мнозинството в Белгия предпочита „зимно“. Ако тези желания бъдат приложени, часовата разлика между България и Белгия би се увеличила от един час, както е сега, на два часа.