На обредната трапеза за Никулден се поставя освен риба и хляб – боговица, никулденски кравай, варена царевица, жито, постни сарми. Най-възрастната жена прекадява трапезата, а стопанина вдига хляба и го разчупва, символизирайки високото израстване на посевите.
Основно празнично ястие на празничната трапеза е рибата, по-специално шаранът.
Поверието разказва, как веднъж светецът влязъл в морето, но по време на буря лодката му била пробита. Той извадил един шаран от морето и запушил дупката с него.
Затова шаранът се смята за жертвена риба на трапезата в този специален ден. Шаранът трябва да бъде прясно уловен и задължително с люспи. По време на почистването домакинята трябва да внимава люспите да не падат на земята, защото това вещае неприятности.
На Никулден ястията с шаран не са обикновени. Те са ритуал, жертвоприношение към светеца и надежда за радост и добруване, благодарност за закрилата в премеждия, чиста молитва за берекет и здраве.
Според българския фолклор е задължително приготвената риба за празника да е цяла, защото ако е разкъсана, ще се разкъса и късметът на семейството. На Никулденската трапеза традиционно трябва да присъства рибник – шаран в тесто и пълнен с ориз, стафиди и ядки. Традиционно се приготвят и два обредни хляба, които заедно с рибника трябва да бъдат осветени в църква или вкъщи, а късовете от тях се раздават на съседите. Приготвя се и курбан, който задължително е рибен.
Обредните колаци, които жените приготвят днес, са познати с наименованията никулденски кравай, светец, Боговица и Богов хляб.
Друг вариант за приготвяне на шарана е пълнен с булгур, орехи и стафиди и печен във фурна. Освен риба и хляб на днешната трапеза присъстват фасул, сарми, постни чушки с ориз, царевица и други постни ястия, напоени със зехтин.
Трапезата на Никулден не бива да се вдига през целия ден, за да бъде на разположение на гости и домакини. На следващия ден костите на шарана трябва да се изгорят, закопаят в земята или да се хвърлят в реката. Вярва се, че така ще се умножи плодородието и ще се запази благополучието в семейството. Теменната костица на шарана се запазва и се пришива в шапките на децата срещу зли очи и уроки.
Днес яденето на риба е задължително, а старите хора казват, че всеки трябва да си почопли зъбите с рибена кост, та дори взета от боклука.
На Никулден се канят роднини и приятели, а именниците посрещат своите гости с тежка трапеза. Празненствата продължават до ранни зори.
Обредността на този ден освен всичко друго има и сватбен характер. Момичетата, на които предстои да се омъжват, ходят рано сутрин на църква. Вечерта танцуват хоро пред всички, а младежите и техните родители ги наблюдават отстрани и избират бъдещата булка.