Родопа е част от Тракийско-Македонския масив и в по-голямата си част се намира на територията на България. Дължината на планината е 230 км, а площта – приблизително 15 000 км². Най-високият връх е Перелик (2191 м) при ср.н.в. за Родопа планина 785 м.
За първи път името на планината се споменава от Херодот през V в. пр. Хр.
При това много от природните дадености на Родопите (гори, затънтени места) са свързани с името на Орфей. Омир, например, описва Родопите като „Снежните планини на траките”.
Повечето от нас са чували някоя от легендите разказвани за Родопа планина? В една от тях се разказва, че Родопа била чудно красива девойка. Дори боговете й се възхищавали и всеки от тях искал тя да бъде негова жена. За да я скрие от останалите, бог Хемус хвърлял и трупал огромни каменни блокове. Като видял, че не може да я опази, той решил да вкамени красивата девойка. Така тя се превърнала в планина. Друга легенда посочва, че един от египетските фараони нарекъл планината „Родопа” на името на неговата любима, родена по тези места. В трета легенда се разкрива, че някога, на мястото на планината, се намирали равнини с благоуханни рози. Персефона, дъщерята на Зевс, много обичала да се разхожда там и бере рози. Един ден, подразнен от дъщеря си, Зевс превърнал една от нейните най-добри и красиви приятелки – Родопа в планина.
В друга легенда Родопа е описана като митична тракийска царица. Но като че ли най-много са легендите, в които се изтъква, че Родопа е прелестна девойка, предпочела смъртта пред смяната на вярата си.
Интересен е фактът, че на монета, изсечена във Филипопол, днешния град Пловдив, по времето на император Антонин Пий, Родопа също така е изваяна като красива жена.
От всички легенди и предания става ясно едно, че името на Родопа планина е било известно още в дълбока древност. То се споменава от Херодот, Омир, Овидий, Тукидид, Вергилий, Страбон.
Казват, че в Родопите
„всяка скала е легенда, всяка стръмнина е свързана с потресаваща история, а твърдините и до днес са свети места.”
Поради тези причини Родопите предлагат много възможности за туризъм.
Затова ние, от Родопи-инфо, се поразровихме из интернет пространството и събрахме за нашите читатели най-атрактивните и популярни дестинации за туризъм в Родопите.
Ето ги и тях:
10. Татул
Един от най-величествените мегалитни паметници, открити по нашите земи, е Тракийското светилище край село Татул. Светилището представлява скален масив, а върхът му – пресечена пирамида.
9. Каменните гъби
Каменните гъби са скални образувания, които се намират източно от с. Бели пласт, на пътя, свързващ Кърджали с Хасково. Скалните образувания имат форма на естествени гъби – пънчетата им са розови, а шапките – зеленикави. Височината на пънчетата и ширината на шапките е до 2,5 м.
8. Кръстова гора
Кръстова гора е едно от най-големите християнски средища в България, което привлича голям брой поклонници. Мястото е разположено в Средните Родопи. Причината Кръстова гора да привлича толкова много вярващи от цялата страна е преданието, че тук е заровена частица от Христовия кръст.
7. Дяволското гърло и Ягодинската пещера
Това са 2 отделни пещери намиращи се в близост една до друга. И двете са много красиви, но и много различни пещери. Дяволското гърло е сравнително млада пещера (175 хил. години) и поради тази причина там няма сталактити, сталагмити или сталактони. Такива ще откриете в Ягодинската пещера, където освен това ще може да видите красивите пещерни бисери.
6. Триградско ждрело
Триградското ждрело представлява величествен 7-километров пролом, който в течение на милиони години река Триградска е издълбала в мраморните скали северно от родопското село Триград. Това е едно от най-красивите местенца в България.
5. Широка лъка
Село Широка лъка се намира в Родопите, на 23 км северозападно от Смолян и на 16 км от Пампорово. Широка лъка е известна със своите красиви, автентични родопски къщи, разположени амфитеатрално от двете страни на реката.
4. Караджов камък
Караджов камък е интересен скален феномен, който се намира близо до село Мостово в Родопите. Представлява високо скално плато (връх с височина 1448 м), в чиито отвесни стени се е образувал естествен тесен улей. В него е наместен огромен камък, който сякаш висша сила е поставила там – Караджовия камък.
3. Дяволският мост
Дяволският мост (Шейтан кюприя) е средновековен мост на река Арда. Мостът се намира на 420 метра надморска височина и е ограден от двете страни от стръмни склонове. Дължината му е 56 метра, а широчината — 3,5 м. Мостът е трисводест, като на сводовете на страничните му ребра са направени отвори с полукръгли сводчета за оттичане на водата.
2. Орлово око
Панорамната площадка „Орлово око“ е съоражение изградено, за да могат туристите да се насладят на великолепните гледки към Буйновското ждрело, ридовете на Родопите и дори Рила и Пирин.
1. Белинташ
Белинташ е природна забележителност намираща се в землището на село Сини връх. Счита се, че върху нея е съществувало древно тракийско светилище на бог Сабазий – бога на тракийското племе беси. В горната част на скалния масив има издълбани два кладенеца и множество каналчета към тях, които са пълни с вода, като това не са единствените следи от древно тракийско светилище.