Засилени проверки на социални институции за възрастни хора текат през последните месеци в Пловдивска област. Те са част от национална кампания, инициирана от правителството след разкрития за злоупотреби с имоти в хосписи, които поставиха под въпрос сигурността и качеството на грижите, предоставяни на уязвимите групи. Това става ясно от  Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ). Кои са най-честите нарушения, които експертите са установили, и как да проверим социалната институция, преди да оставим свой близък там – ето какво споделя изпълнителния директор на АКСУ Виктория Тахова.

– Правителството започна проверки в старчески домове и хосписи след разследване, разкриващо злоупотреби с имоти в хоспис. Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ) проверявала ли е конкретни социални институции и домове за възрастни хора в Пловдивска област?  

– Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ) е ангажирана с извършването на извънредни проверки на социалната услуга „Резидентна грижа“ с други контролни органи. От 15.05.2025 г. до 23.05.2025 г. АКСУ е извършила 16 съвместни проверки заедно с Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и още 13 самостоятелни.

При тези извънредни тематични проверки контролните органи на АКСУ, съгласно своята компетентност, проверяват дали предоставяната услуга отговаря на стандартите за качеството на социалните услуги, заложени в нормативната уредба, както и дали се спазват правата на потребителите, които ги ползват. Подобни проверки се извършват регулярно от АКСУ, като те продължават и през тази седмица в цялата страна.

– Колко проверки са извършени в Пловдивска област и как протичат те?

– Контролът в обекти, в които се предоставя социалната услуга „Резидентна грижа“, в т.ч. и от лицензирани частни доставчици с изцяло частно финансиране или от общини, които се финансират от държавния бюджет, е приоритет в дейността на АКСУ поради отчетена висока степен на риска по отношение качеството на предоставяната грижа и спазване правата на потребителите.

За 2024 г. АКСУ е извършила 33 проверки на територията на област Пловдив. От началото на 2025 г. извършените проверки на територията на тази област са 19 и предстои извършването на нови.

 Открити ли са нарушения и какви?

– Най-често срещаните нарушения в хода на проверките са следните:

– несъответствия със стандартите за качество при предоставяне на социалната услуга – разработване на задължителните документи, свързани с организиране на дейностите по предоставяне на услугата; организиране и поддържане на специализираната среда, в която се предоставя услугата; недостатъчен брой служители или липса на наети квалифицирани служители за предоставяне на услугата; неприлагане на индивидуален подход и липса на социална работа и др.;

– нарушена процедура за приемане и настаняване на потребители, поставени под пълно запрещение;

– предоставяне на социалната услуга на лица, извън обхвата на целевата група, за която е издаден лиценза;

– нарушени права на потребители;

– липса на заявено писмено желание за ползване на услугата;

– сключени договори за настаняване в полза на трети лица.

В тези случаи на установени при проверките нарушения по прилагането на специализираното законодателство в областта на социалните услуги и при констатирани нарушени права на потребители се налагат принудителни административни мерки, както и се съставят актове за установено административно нарушение, сигнализират се органите на прокуратурата и други контролни органи съобразно естеството на допуснатото нарушение.

Последната мярка, която налага АКСУ е отнемането на лиценза на частния доставчик, като това го лишава от правото да се лицензира отново в срок до 3 години, когато нарушението е довело до опасност за живота и здравето на лица, ползващи социални услуги, или допуснатото нарушение представлява престъпление.

Следва да се отбележи, че при извършването на проверките се установяват и случаи, в които доставчиците предоставят социалните услуги в пълно съответствие със стандартите за качество и критериите за тяхното изпълнение и в условията на сигурна и безопасна среда за потребителите, съблюдавайки и техните индивидуални потребности.

 По наша информация в Пловдивска област няма регистриран нито един хоспис? Вярно ли е и каква е причината? 

– Във функционалната компетентност на АКСУ е лицензирането на доставчици на социални услуги. Регистрирането, промяната и/или заличаването на регистрация на хосписите е в правомощията на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, тъй като това е здравна услуга, а не социална. Важно е да се прави разлика между „социална услуга“ и „хоспис“, тъй като изборът на правилното място за нуждаещия се човек от конкретна услуга е в основата на получаване на необходимата и ефективна подкрепа за него.

– Как можем да проверим институцията, в която оставяме своите близки?

– За улеснение на всички потребители на социални услуги и на техните близки АКСУ поддържа и актуализира своевременно на официалната си електронна страница информация за лицензираните доставчици, за санкционираните физически и юридически лица, предоставящи социални услуги без лиценз, както и информация за адресите и телефоните за връзка със социалните услуги, които лицензираните доставчици са започнали да предоставят. Информацията е достъпна на следните адреси:

https://aksu.government.bg/registar-na-liczenziranite-dostavchiczi-na-soczialni-uslugi2/

https://aksu.government.bg/soczialni-uslugi/

АКСУ разпространява и три информационни клипа във видео и аудио вариант, които подпомагат лицата при избор на подходяща за тях социална услуга. Клиповете могат да бъдат намерени на:

https://aksu.government.bg/2024/03/garanciya-za-sigurnost-i-kachestvo-na-socialniteuslugi/

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here