Синдикат „Образование“ проведе национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността държавните зрелостни изпити (ДЗИ). От пресцентъра на синдиката посочват, че инициативата е в контекста на очаквани реформи в системата на образованието, насочени към провеждане на смислени и ефективни промени.
Проучването е провдедено сред 4000 учители, родители и заинтересовани граждани по методите на „национална анкета“ и „ад хок„. То изследва значимостта на езиковата интеграция, социалните умения, както и мотивацията на учениците в гимназиалния етап.
На първия въпрос „Приемате ли въвеждането на възможност за повтаряне на първи клас (само веднъж) при наличие на дефицити в езиковите и социалните умения на ученика?“, 88,4% от респондентите отговарят положително. Според Синдикат „Образование“ това потвърждава националния анализ на ефективността на ЗПУО, както и несъвършенството на училищната политика в начален етап.
По-рано синдикатът предложи отпадането на националното външно оценяване (НВО) в 4 клас и възможност за повтаряне на клас през целия начален етап.
На въпроса „Подкрепяте ли възможността за освобождаване от ДЗИ при среден успех „Много добър“ (5.00) от последните три класа в гимназиалния етап?“, положителен отговор дават 74.3% от анкетираните.
Респондентите са на мнение, че това е мотивация за учениците през последните три гимназиални класа и освобождаване на време, за да се подготвят за изпитите за прием в университет.
По данни на Синдикат „Образование“ България, въпреки многото си университети, си остава като нетен износител на студенти и то на тези с най-висок успех. Българският пазар на труда не може да задържи най-добрите ни ученици.
Започва процедурата по увеличение на заплатите в сектора, като някои директори вече са готови с увеличенията на работещите, но правилата за директорските заплати още са в проект. Синдикатът предлага директорските заплати в системата да преминат към Наредба №4 от 20.04.2017 г. за нормиране и заплащане на труда, а не да са на „тъмно“ със специална методика.