ПЛОВДИВСКИ МУЗЕЙ СЕ „ИЗСТРЕЛЯ В КОСМОСА“

Природонаучният музей се е устремил в посока към това да се превърне в една от водещите научни и образователни институции в България. Макар че вече може да се нарече такава.

0
885

Два космически филма, изложба на постери и щандове с интерактивни тематични научни занимания, и забавни работилници, свързани с най-интересните космически мисии, превърнаха Природонаучния музей в Пловдив в атракция за цяла България, пише mediacafe.bg

Няма смисъл да бъдем скромни, когато става въпрос за Регионалния Природонаучен музей в Пловдив.

Това е най-динамично развиващия се музей в България, известен със своето културно предприемачество и постоянната работа по проекти, които да увеличат качеството на предлаганото от него.

Природонаучният музей се е устремил в посока към това да се превърне в една от водещите научни и образователни институции в България. Макар че вече може да се нарече такава.

Вчера же дадена пресконференция, в която директорът на музея д-р Огнян Тодоров обясни за най-новите проекти, които са успели да реализират.

„Създадени са 2 чисто нови филма специално за музея – „Космическият устрем на Европа“ и „Опазването на нашата скъпоценна планета“, които са първите интернационални филми за България на космическа тематика, популяризиращи не само музея като научно поприще, но и България като място, което развива такъв тип дейност. Първият филм е изцяло готов и в момента се дублира на български, вторият е произведен и се работи по аудиото“, сподели директорът.

Това е първата част на проекта, като екипът, отговорен за създаването на тези филми, е от водещи астрофизици и астрономи. Втората ще включва подготвянето на най-различни образователни събития под формата на космически работилници, водени от тях в над 10 града в България. Филмите ще бъдат готови за прожектиране в програмата на музея до месец и половина.

„Също така създадохме и първия модел в България на тактилни карти на всички планети за незрящи. А чрез средствата, които влизат в бюджета на музея, ще могат да се предлагат много нови продукти към планетариума, ще може да бъде обновена системата, защото софтуерът е много стар и понякога се получават проблеми.“

В същото време музеят работи и по създаването на 2 аквариума за акулите, както и се очаква скоро да бъде пусната отворена покана за набиране на средства по Норвежката програма на Министерството на културата. От музея коментираха, че конкуренцията е много сериозна, защото в България ще бъдат финансирани едва 5 проекта за дигитализация. За Природонаучния музей това е важна крачка в повишаването на капацитета и качеството на работа.

Това, което посетителите могат да видят в най-добрия музей в България, е постоянната грижа за живата експозиция, интересните и различни експонати, усърдната работа по развиването на институцията, тематичните уикенди за най-малките жители на града и проектите, чиято цел е да установят България в научните среди по света.

Малко известен факт е това, че всъщност Природонаучният музей в Пловдив легитимира България като член на Европейската космическа агенция, защото в момента нашата страна от общо 23-те членки е била със статут на наблюдаващ, а не на пълноправен член, а този проект е един същински прогрес в тази посока.

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here