ПЛАСТМАСАТА-ВРАГ НА ЕВРОПА

0
749

Тонове бутилки от бира, безалкохолни напитки, вода, кутии от сокове, опаковки от лекарства, туби моторно масло. Плаващият остров на боклуците се появи през януари по река Искър до ВЕЦ Своге. Потресаваща гледка, трудна за забравяне. Скоро след това придошлите води на река Средецка в Бургаско качиха тонове боклуци по дърветата. Отпадъци се появиха и по Струма под село Невестино.

Голяма част от тези планини от отпадъци, които забелязваме само когато ни залеят, са от един или друг вид пластмаса. Това им гарантира дълго бъдеще сред природата. Седемдесет години след като пластмасата промени света ни веднъж завинаги, сме изправени пред дилема. От една страна, тя е евтина, устойчива, многофункционална, даде тласък на редица индустрии. От друга страна, нейната практическа безсмъртност се оказа огромен проблем. Осмият континент, който се заформи от хиляди тонове боклуци в Тихия океан между Хавай и Калифорния, известен като The Great Pacific Garbage Patch, вече надхвърля два пъти територията на Тексас. Прогнозите са, че към 2050 г. в океаните ще има повече отпадъци, отколкото риба. Изчисленията на Европейския съюз показаха, че 80-85% от морските отпадъци представляват пластмаса. Около 50% от нея са изделия за еднократна употреба, а 27% такива, свързани с риболова.

И ЕС като най-голямата търговска общност в света реши да направи нещо по въпроса. През лятото на 2019 г. беше приета директива за намаляването на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда. Ето защо, от 3 юли всички потребители, включително тези в България, ще трябва да се разделят с част от пластмасовите продукти за еднократна употреба. Тогава влизат в сила разпоредбите на директивата.

Новото законодателство предизвика силен интерес на всички по веригата – производители, търговци на дребно и потребители. Но дори да изглежда като промяна на бизнес модел (и краят на определени практики), това е много малка и плаха стъпка в борбата с пластмасата. Прогнозите показват, че се очаква ръст на производството и потреблението на пластмаса. А забраната на едни продукти най-вероятно ще доведе до замяната им с нови. Ограничения обаче доведоха до ново повдигане на темата за рециклирането, което не може да се похвали с големи успехи, и за генералното намаляването на пластмасата на различните нива – общество, бизнес и отделен индивид.

Новата забрана

Директива 904 е насочена срещу продуктите, „предназначени за използване само веднъж или за кратко време, преди да бъдат изхвърлени“. Подходите са няколко: забрана на част от продуктите, опит за намаляване на други, промяна на изискванията по отношение на трети и информиране на потребителите за четвърти.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here