Застрахователни компании предупредиха, че предстои поредно поскъпване на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
През миналата година тя скочи с над 50% и средната й стойност в момента е между 250 и 300 лв. в зависимост от населеното място. Увеличението вероятно ще продължи и в идните месеци.
Една от причините за новото поскъпване са мерките, които трябва да предприемат застрахователите, след като от края на 2018 г. страната ни бе поставена под мониторинг по системата „Зелена карта“ заради системно неплащане от страна на определени компании на щети от катастрофи с наши автомобили в чужбина, пише вестник СЕГА.
Българското бюро „Зелена карта“ бе наказано да внесе гаранция, както и да сключи презастрахователен договор за целия пазар. Гаранцията е от 5 млн. евро, съобщиха в сряда от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ). Оттам засега отказват да посочат стойността на презастрахователния договор, чието сключване било на финала. Допълнителните разходи, които трябва да направят компаниите заради това презастраховане, неминуемо ще повишат цената на полицата. В началото на 2018 г., когато отново заради неизплатени обезщетения за катастрофи в чужбина международното бюро „Зелена карта“ поиска от българските застрахователи извънреден депозит гаранция от 4 млн. евро, „Гражданска отговорност“ бе увеличена средно с 12 лв.
Застрахователите се оплакаха и от съдебни решения. Според тях съдилищата продължават да присъждат високи обезщетения от десетки хиляди левове за неимуществени вреди при смърт на пътя. В края на миналата година в Кодекса за застраховане бе фиксирана сума от 5000 лв. за компенсиране на болките и страданията на по-далечните роднини на загиналия – братя, сестри, баби, дядовци и внуци. Съдии обаче не се съобразявали с този лимит и определяли неимуществени обезщетения за по-далечните роднини от порядъка на 20-30 хиляди, дори 80-100 хиляди лева. Подобни решения вече имало и на втора инстанция, като съдиите уважавали аргументите, че такова е европейското законодателство, както и че гледат събития, възникнали преди поправката в застрахователния кодекс. Все още няма решения на последната инстанция – ВКС.
Лимитът от 5000 лв. за компенсиране на по-далечните роднини бе приет като временна мярка до въвеждане на ясна методика за определяне на неимуществените обезщетения към роднините на загиналите при автомобилни катастрофи. Даденият 6-месечен срок вече изтича, но Гаранционният фонд още не е готов с методиката. Фондът е наел консултант, който до дни ще представи доклада си пред работната група, съобщиха от АБЗ. Консултантите са анализирали практиката в Германия, Испания, Румъния и Франция. Комисията по финансов надзор и другите заинтересовани институции ще изберат най-подходящия за България вариант. Очакванията на застрахователите са тази методика да бъде приета до края на годината.
„Настояваме за широко обществено обсъждане на методиката. Съдът ще започне да я прилага едва когато приеме, че тя е справедлива“, заяви в сряда Светла Несторова, председател на АБЗ.