НОВА НАДЕЖДА ЗА ВЕКОВНИТЕ ДЪРВЕТА В БЕЛАЩИЦА

Как, с доброволен труд, селото спаси своите вековни дървета, довеждайки живителна влага от близо километър

0
952

Село Белащица, разположено в полите на Родопите, стана свидетел на събитие, което показва силата на общността и отдадеността към природата. Тези дни, без никаква помощ от страна на общинските власти, група млади хора и зрели мъже от селото обединиха усилията си и постигнаха нещо изключително – те доведоха живителна вода до корените на вековните чинари в прочутата Чинарова гора.

Идеята за този благороден проект принадлежи на младия и талантлив фотограф Трифон Паскалев, който не само предложи идеята, но и организира цялото начинание. В продължение на два месеца, със средства, събрани от дарения на местни жители, беше разкопана и изчистена стара вада, в която бе положена тръба от 800 метра. Тази тръба днес носи спасителна вода до корените на най-дебелото дърво в България – величествения чинар, възпят от поета Пенчо Славейков в поемата „Неразделни“.

„Тази тръба, по която потече вода, е най-доброто, което се е случило в нашето село от началото на тази година.“, сподели развълнувано Юлия Бачева, една от най-активните жителки на Белащица. „Поклон пред идеята на Трифон Паскалев и усилията на всички, които се включиха в този проект. Те изкопаха вадата с ръце и техника, положиха тръбата и пуснаха водата, за да напоява корените на вековните явори – живата памет на Белащица.“

Местните жители с гордост си спомнят, че преди повече от 50 години на същото място е имало воденица, чиято вода непрестанно напоявала корените на тези величествени дървета. Днес, благодарение на усилията на съвременните наследници на тази земя, живителната вода отново тече, съживявайки старите корени и давайки надежда за бъдещето.

Този пример на единство и отдаденост е истинско вдъхновение за всички, които вярват в силата на общността и в значимостта на грижата за природата. Белащица доказа, че когато хората се обединят в името на една кауза, чудеса са възможни.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here