НЕМСКА ТЕЛЕВИЗИЯ СНИМА КАК СЕ СВИВАТ СЪРМИЧКИ В БЕЛАЩИЦА

ZDF ще излъчи филма на 24 януари в сутрешния блок от 9 до 10,30 часа

0
2295

Десетина жени от Белащица изнесоха открит урок, пред камерата на немската телевизия ZDF, как се свиват малки Белащински сармички с месо и листа от  кисело зеле в глинен гювеч. След това са замесили пред чужданците и тутманик със свински пръжки.

Кулинарният урок, сниман от немците, се е състоял преди дни в пенсионерския клуб на селото, където жените се събират всеки ден на чай и да изпробват някоя кулинарна рецепта.

 

Екипът на немския канал ZDF бил у нас да снима документален филм за забележителностите на България, както и традиционни за българската кухня ястия. Поискали да видят как в семейна среда се приготвят дребните хапки с месо, ориз и зеле.

Двете ястия са типични за българската кухня и село Белащица, обясниха от местното читалище и допълниха, че дамите, участвали във филма, успели да се организират само за час.

Жените участнички в събитието разказват, че типичната за киселото зеле миризма не притеснила чужденците или поне те не се издали. Водещата на предаването Марина останала впечатлена от търпението, което се изисква, за да бъдат навити дребните сармички. Когато жените подхванали да месят тутманика тя поискала да опита.

„Справи се отлично, схвана много бързо начина, след като й обяснихме как се прави и сплита“, разказаха кулинарките. И допълниха, че по време на снимките не липсвали и смешни ситуации. Бушонът паднал и токът спрял точно, когато вкарвали тутманика във фурната. След бърза реакция на човек от селото, елзахранването било възстановено.

Събрахме се в пенсионерския клуб, защото там има кухня, печка и всичко необходимо. Всяка сутрин там пием чай и обсъждаме кулинарни рецепти и нещата от живота, разказаха от читалището. Майсторките в кухнята вече са готови с менюто за Бабинден на 21 -и и чакат гости. 

Кулинарките от селото са добре известни, те вече са участвали в „Кошмари в кухнята“ на шеф Манчев, както и в предаване на БНТ.

ZDF ще излъчи филма на 24 януари в сутрешния блок от 9 до 10,30 часа.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here