Кои имена се дават най-често на децата родени в Германия? На този въпрос всяка година отговаря Обществото за немски език (Gesellschaft für deutsche Sprache). Резултати за 2018 г. бяха публикувани в началото на седмицата, от таблоида Билд.
Изненадващо в столицата Берлин най-популярното име миналата година е било Мохамед (във всички варианти на правописа)! Следват Луи (2-ро място) и Емил (3-то място). В Бремен името пророка Мохамед заема третото място след Бен и Елиас.
Какво означава това в абсолютно изражение, обяснява д-р. Андреа-Ева Евелс, управляващ директор на Обществото за немски език. Според нея от общо 22 177 момчета, родени в Берлин през 2018 г., точно 280 са били кръстени от родителите си с името Мохамед. На второ място се нарежда името Луис, което е дадено на общо 244 момчета от родените в Берлин. Името Емил е дадено на 234 новородени в Берлин.
Най-популярните имена за 2018
На върха на списъка с най-популярните бебешки имена в цяла Германия са Мари, за момичета и Пол за момчетата.
За да се разбере кои имена са най-популярни през последната година, бяха обработени данни от над 700 служби по регистрация в страната, с общо повече от един милион имена.
Първите десет имена за момичета са:
- Mари:2.61%
- Софи:2.39%
- Мария:1.67%
- София:1.46%
- Емилия:1.34%
- Ема:1.25%
- Ханна/Хана:1.20%
- Mия:1.15%
- Анна:1,11%
- Йоанна:0.97%
Десетте най-популярни имена за момчета:
- Пол:1.32%
- Александър:1.30%
- Максимилиан:1.29%
- Илиас:1.23%
- Бен:1.17%
- Луис / Луис:1.14
- Леон:1.09%
- Ноа:1,07%
- Хенри/Анри:1.03
- Феликс:0.96%
Ниският процент на имената може да се обясни с това, че Германците избират за децата си от около 65 000 различни имена. Така всяко 38-мо момиче, родено през 2018 г., се нарича Мари, а всяко 76-то момче носи името Пол.
В сравнение с предишни години
Списъкът на най-популярните имена се публикува ежегодно от 1977 г. насам.
През 2017 г. родителите най-често наричали децата си Мари и Максимилиан.
Преди 42 години първите десет в списъците с най-популярните имена бяха водени от Стефани и Кристиан, следвани от Кристина и Сандра, съответно Майкъл и Стефан, на второ и трето място.
Преди тридесет години родителите най-често наричали момичетата си Катарина, Сара и Анна или Ан, момчетата най-често са били кръщавани Даниел и Александър.
Преди 20 години обаче имената начело в класацията вече са се променили значително: през 1999 г. момичетата Мари, Мария и Софи, момчетата Лукас, Александър и Максимилиан.
Какъв ти е проблема бе, „пъню“?! Влез в страницата във Фейсбук на въпросната AfD и виж картинката там. Прочети и коментара им! Ние не насаждаме нищо! Само информираме.
Тъп радикалист най-вероятно си самият ти, а колкото до програмата на въпросната партия тя изобщо не ни интересува!
И пак ще попитам: Какъв ти е проблема? Къде видя „радикализъм“, къде видя „насаждане на омраза“, в една информация за имената на децата в Германия???
„Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза….“
А какво правите вие? Не знам дали има по–тъпи и глупави радикалисти от вас, че не знаят какво е „AfD“ и тяхната програма.