Общо 7 057 служители в системата на Министерството на вътрешните работи получават едновременно трудово възнаграждение и пенсия, показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ). Темата отново поставя въпроса за разходите за публичния сектор и начина, по който се финансира държавната администрация.
Според публикуваната информация всички 7 057 служители получават както пълния размер на заплатата си, така и пенсия, като за тях продължават да се внасят осигурителни вноски, които могат да окажат влияние върху бъдещия размер на пенсиите им.
Данните предизвикаха обществен дебат относно устойчивостта на този модел и финансовата тежест върху държавния бюджет.
Статистика, цитирана от доклад на Фискалния съвет, показва, че на всеки 100 000 души население средно в света се падат около 300 полицаи, в страните от Европейския съюз – 313, докато в България броят им достига 421 на 100 000 души. Изчисленията са направени на база приблизително 28 000 полицейски служители от общо около 55 000 щатни бройки в МВР.
Според проектобюджета за 2026 г. разходите за Министерството на вътрешните работи възлизат на над 2,1 млрд. евро, като близо 2 млрд. евро са предвидени за разходи за персонал.
При приблизително 50 000 заети служители това означава среден месечен разход за труд от около 3 287 евро на служител, без в тази сума да се включват изплащаните пенсии.
Подобна тенденция се наблюдава и в други бюджетни системи, включително сектор „Правосъдие“, където работят съдии, прокурори, следователи и съдебна администрация, както и в отбраната, държавната и общинската администрация.
Темата за съотношението между разходите за персонал в публичния сектор и възможностите на държавния бюджет остава предмет на обществен и политически дебат, особено в контекста на нарастващите бюджетни разходи и необходимостта от устойчиво управление на публичните финанси.
















