Прочутата оперна певица Мария Калас имала три увлечения: операта, украшенията и Аристотел Онасис
Отношенията между дивата и милиардера продължили около 20 години. Любовта на Калас към най-богатия и влиятелен по това време човек в света струвала нейната кариера и дълбоката й депресия.
Мария Калас (истинското й име е Мария Анна Сесилия София Калогеропулу) е родена в Ню Йорк през 1923 г. в семейството на гръцки емигранти. Благодарение на работоспособността и таланта си тя скоро става прима в театрите Ла Скала и Метрополитен-опера. Оперната дива имала сложен характер и избирала за партньори само най-добрите певци. Отказвала да работи със слаби и малко известни певци:
„Не искам моето име да се свързва с безвкусица…“
С организацията на професионалния живот на Калас се занимавал Джовани Батиста Менегини, голям ценител на операта и предприемач. Той поел ролята на импресарио на прочутата певица, а през 1949 г. станал неин съпруг. След време Мария споделя, че обикнала Джовани като дъщеря баща си.
Джовани боготворял съпругата си, която била с 28 години по-млада от него. Той се грижел за нея, бил тънък наставник, приятел и опора. По времето на този брак Мария се разхубавила и се превърнала в онази звезда, която ще познават дори хора, далеч от оперния свят.
Веднъж на един спектакъл се оказал Онасис – човек, който имал всичко: яхти, личен самолет, вили по целия свят и много красиви жени. Щом я видял на сцената, гъркът разбрал, че тази „дяволска дива“, както я наричали журналистите, трябва да принадлежи само на него. В нейна чест той организирал великолепен светски прием в прочутия лондонски хотел „Дорчестър“.
От този фатален ден Аристотел следвал Мария по петите: обсипвал я с комплименти и огромни букети. Цветя за оперната дива били доставяни постоянно в апартаментите, в които отсядала, в ресторантите, където обядвала, в гримьорната преди спектаклите. Онасис обаче не бил свободен. Няколко години преди да срещне Калас, се оженил за дъщерята на свой конкурент – 17-годишната Атина Ливанос. Родили им се две деца – син Александър и дъщеря Кристина.
През лятото на 1959 г. Онасис поканил Мария и мъжа й на круиз в своята яхта, наречена в чест на дъщеря му, по Средиземно море. На 2 юли те отплавали от Монте Карло за Истанбул.
На борда на „плаващия дворец“, който струвал над три милиона долара, Калас се запознала с много знаменитости, даже с Уинстън Чърчил.
За трите седмици пътешествие Калас и Онасис били очаровани един от друг и не се смущавали да общуват пред очите на официалната жена на Аристотел. Но мъжът на Мария Джовани бил шокиран. Той обичал Мария и бил готов да й прости курортния роман. Атина, жената на Онасис, изпаднала в ярост и не могла да прости унижението пред очите на всички и подала заявление за развод.
Но Мария за пръв път обикнала и се почувствала любима. Започнала да забравя за оперната кариера, загубила интерес към новите договори и предложения от най-добрите театри. И това било началото на края…
Обстановката в обществото се нажежавала и привлякла вниманието на пресата. На въпросите на журналисти тя отговаряла:
„Да, аз се влюбих като 18-годишна и не ме е срам да си го призная. В света се разпространяват слухове, че съм обикнала Онасис заради неговите милиарди. Каква глупост! Аз печеля достатъчно пари, за да си купя яхта, като на Кристина. Защо го обикнах? Защото той е първият мъж, който общува с мене като с жена, а не като с машина за пари.“
Онасис обаче нямал намерение да се жени за Мария. Когато той за пореден път обещал да й направи предложение, Мария направила изявление в пресата, на което Аристотел отговорил:
„Това е просто поредният каприз и фантазия на Мария…“
Той продължавал да подарява на певицата скъпоценности и цветя, но било очевидно, че любовта на милиардера от ден на ден започва да се тлее. Освен това Аристотел имал и други жени. След периодите на мълчание, той изпращал букет цветя и гневът на Мария се превръщал в радост. Всяка среща с него се превръщала в нов меден месец.
Оперната дива все повече се усамотявала и започнала да мечтае за дете. Но когато забременяла, Аристотел й заповядал да се избави от „проблема“ и отново я зарязал. Калас не успяла да прекъсне бременността. Нейният единствен син Омир се родил преждевременно и починал два часа след раждането. Мария го погребала сама на гробището в Милано.
Заради силния стрес певицата започнала да губи гласа си. През 1965 г. в Париж тя не могла да изпее до край арията, а от миналата й виртуозност не останала и следа. Залата замряла, музикантите потресени спрели да свирят. От втория път Калас успяла да допее арията. След този случай тя прекратила работата си в театрите и рядко давала само солови концерти. Това бил краят на професионалната й кариера. Вместо поддръжка от любимия тя чула: „Ти си празно място…“
Онасис купил на Мария разкошна квартира в Париж и бързо я изпратил там, като й казал, че не може да остане на яхтата „Кристина“, тъй като е поканил някого…
След два дни на борда на „Кристина“ се качила Жаклин Кенеди.
Мария научила от вестниците, че нейният възлюбен има намерение да се жени за Жаклин Кенеди, вдовицата на Джон Кенеди. Това бил още един удар. Осем години тя чакала развода от своя съпруг и когато получила официална свобода, мъжът на живота й се жени за друга жена. След смъртта на съпруга си и неговия брат Жаклин живеела в страх, а Аристотел можел да й осигури безопасно и обезпечено съществуване.
Джаки била икона на стила и идеална жена на американския президент, но само с Онасис тя играла ролята на светска лъвица, която се мотаела по света, харчела баснословни суми за тоалети и украшения и съвършено не се интересувала от живота на Аристотел.
Той казал на Мария, че това е само пиар-роман, но това била поредната му лъжа. Калас получила нервен срив, престанала да излиза от дома си и постоянно пиела лекарства. И попаднала в болница след предозиране. Тя таяла надежда, че Аристотел ще изостави Жаклин и ще хукне да я спасява, но това не се случило.
През март 1975 г. здравето на Онасис започнало да се влошава. Когато Джаки не била до него, Артемида, сестрата на Аристотел, съобщила на Мария, че може да дойде. Така протекло прощаването им. Онасис бил в безсъзнание пет седмици… Калас гледала любовта на живота си и шептяла, че ще го обича вечно.
Много хора смятат, че родът на Онасис е застигнат от проклятие. Няколко години след сватбата му с Жаклин в авиокатастрофа загива синът на Аристотел Александър. Онасис сам изключил апарата, който поддържал изкуствено живота на сина му. В този ден именно Жаклин предложила на Александър да седне зад щурвала на самолета. След половин година първата жена на Онасис Атина починала от предозировка.
Онасис умира на 69 години. Жаклин не дошла на погребението; цялото наследство останало за Кристина, но скоро умира и тя.
Мария продължила да страда и в последните години търсела утешение в забранени препарати. На 16 септември 1977 г. я открили мъртва в постелята й. Била на 53 години. Според официалната версия смъртта й била причинена от инфаркт. По последната й воля прахът й бил разпръснат около йоническия остров Скорпиос, където бил погребан Аристотел. В края на краищата тя обещала, че никога няма да го изостави…