На 7 юни се отбелязва Черешовата задушница. Думата „Задушница“ означава „за душите“. В България „черешова“ се нарича така, защото това е най-популярният плод през периода и обикновено се прибавя към поменателните трапези. Всеки съботен ден е ден за възпоминание на покойниците.
За православните християни животът след смъртта продължава. Вярва се, че душата, отделяйки се от тялото, продължава да живее.
Навръх Черешова задушница – ден, в който по традиция се раздават череши за помена на починалите – цените на символичния плод достигнаха рекордни нива. На някои пазари в страната килограм череши се продава за цели 25 лева. Причината – слабата реколта тази година, заради неблагоприятни климатични условия, които засегнаха масово овощните градини.
Въпреки високите цени, търсенето в днешния ден не липсва. Черешовата задушница е дълбоко вкоренена в традицията на българина и мнозина не са склонни да я пропуснат, независимо от финансовата тежест.
„Купих половин килограм, само за раздаване. Скъпо е, но какво да се прави – такава е традицията“, споделя жена на местен пазар.
Други потребители обаче избират алтернативи – вместо череши, носят други сезонни плодове като ягоди или кайсии, чиято цена е по-достъпна.
„Черешите са символични, но жестът е по-важен от конкретния плод“, казват търговци и посетители.
Някои пазари предлагат и по-евтини варианти – от 10 до 15 лв. за килограм, основно в по-малките населени места или при директна покупка от производители. Все пак, за много хора, особено пенсионери и семейства с ниски доходи, дори тези суми са трудни за отделяне.
Въпросът остава: ще успеят ли българите да съхранят традицията в условията на икономически предизвикателства? Изглежда, че макар и с компромиси, черешите и тази година намират място на трапезите за помена – дори ако са в по-малки количества или на по-висока цена.
Задушницата напомня, че паметта за близките ни е по-силна от инфлацията – а традициите, макар и променени, продължават да живеят.