Ако сте планирали почивка около 22 септември и сте си взели отпуск от понеделник до четвъртък, можете да се насладите на продължителна ваканция, която ще обхване повече от седмица. Причината е, че 22 септември, когато отбелязваме Деня на независимостта на България, тази година се пада в неделя. Това означава, че ще почиваме и в понеделник, 23 септември, като компенсация за празника- тази полезна информация идва от екипа на plovdiv-info.com.
Но ако обстоятелствата ви налагат да работите през тези дни, важно е да сте наясно с разпоредбите относно заплащането. От „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) предоставят следната информация:
Как се определя почивката и заплащането?
На 22 септември 2024 г. ще отбележим официален празник, който се компенсира с допълнителен почивен ден на следващия понеделник, 23 септември. Според Кодекса на труда, когато официален празник съвпадне със събота или неделя, първият или първите два работни дни след тях се обявяват за почивни.
Какво се заплаща при работа в тези дни?
Ако ви се налага да работите в почивни или неприсъствени дни, следва да знаете, че се заплаща увеличение от 75% единствено за извънредния труд. При работа на официални празници, като 6 и 22 септември, всички служители получават двойно възнаграждение.
Ако работата ви на тези празнични дни е и извънредна, тогава възнаграждението се увеличава със 100%, което води до четворно възнаграждение за положен труд в тези случаи.
Специфика при различните видове работен режим
За работещите с ненормиран работен ден или по дневно отчитане на работното време, трудът по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги се счита за извънреден. Този труд трябва да бъде възложен със заповед от работодателя, която служителите трябва да получат поне 24 часа преди началото на работа.
За тези, които работят по график при сумирано изчисляване на работното време, трудът на официален празник не се счита за извънреден, но те все пак получават двойна надница за работа на празничен ден.