На 25 декември християните празнуват Рождество Христово. В България празникът е известен също като Коледа, Божик или Божич, е един от най-големите християнски празници. Раждането на Божия син отбелязва и началото на новото летоброене.
Произходът на Коледа е в християнската традиция – 25 декември е приет за дата на раждането на Исус, макар това да не се знае еднозначно. Исторически доказано Коледа е била празнувана за първи път на 25 декември 336 година в Рим. В течение на вековете празненствата са се развили и днес съдържат както религиозни, така и светски елементи.
През Средновековието Коледа е била църковен празник, отбелязван със служби и процесии. От 19 век нататък обаче празникът придобива все по-светски характер – украсяването на елхата, подаръците за роднини и приятели.
В християнския свят неотменима част от празника са много коледни традиции като поставянето на елхата, пеенето на коледни песни и поднасянето на подаръци. И Дядо Коледа, който в днешния си вид е популяризиран от „Кока-Кола“ през 1930-те години, е символ на празника.
Какъв е произходът на празничния 25 декември?
25 декември има голямо значение не само за християните. Ето защо датата е толкова важна за хората:
1. Християнската традиция: 25 декември е централна дата в християнския коледен празник, посветен на раждането на Исус Христос, макар исторически доказателства, че той е роден точно на тази дата да няма. Въпреки това от IV век насам това е официалната дата за празника в чест на раждането на Исус.
2. Римската традиция: По римско време 25 декември е бил денят на зимното слънцестоене – най-късият ден и най-дългата нощ в годината. В римската религия е имало празненства, свързани с края на тъмнината и началото на по-дългите дни. Изборът на тази дата за Коледа може да е свързан и с намерението да се придаде християнско значение на съществуващия езически празник.
3. Рожденият ден на бог Митра: В древната римска религия 25 декември е бил отбелязван и като рождения ден на бога на слънцето Митра. Митраизмът е бил разпространена мистична религия по римско време и датата може да е била пренесена в християнската традиция. Раждането на Хор (бог на небето и слънцето) в древен Египет също е било чествано на този ден.
4. Традицията на древните германи: в скандинавското пространство древните германи също са чествали 25 декември – като ден, от който нататък започва да приближава топлото време.

Защо подаръците са толкова важни?
Поднасянето на подаръци за Коледа в рамките на семейството е много важно, отбелязва „Фокус“. То също е свързано с раждането на Исус Христос – в християнската традиция се разказва историята за тримата влъхви, донесли подаръци на новородения Исус – злато, тамян и смирна.
Тази история е оказала влияние върху ритуала с подаръците, които символизират щедрите Божи дарове за човечеството.
Как украсената елха става част от празника?
„Има сведения, че занаятчийските гилдии през 16 век са поставяли на коледните си тържества дърво, украсено със светлинки, по което имало и сладости. Дървото било предназначено основно за радост на децата, които накрая можели и да го разграбят„, обяснява културоложката Кристиане Кантаув.
Поставянето на украсени елхи по домовете се налага обаче едва през 18-и век. В началото това е било привилегия на аристократичните семейства, които си купували зелени дръвчета за жилищата. Обичаят става по-масов през втората половина на 19-и век.
Светли Коледни и Новогодишни празници от екипа на “Родопи-инфо“!