Книгата „Миналото на село Дедово“ от проф. д-р Живко Гешев, излязла наскоро от печат, е била представена на традиционния събор на селото на 7 август. Родовите и приятелските срещи, гостоприемството за познати и нови гости, всеобщата трапеза и веселбата, раздумките, песните и хората са характерни за събор в Дедево. Той е продължител на първата Земляческа дедовска вечер, провела се през 1950-а в Пловдив.
Следовниците на родолюбивите традиции в Дедево, техните приятели и гости, могат да открият в книгата на проф. Живко Гешев – история, етнография, екология, народопсихология и конкретни житейски съдби. В „Миналото на село Дедово“ се съдържат също и много препратки към предишните две книги за селото, както и дълъг списък с цитирана литература. За автора богатството на Дедево не е скрито само в миналото на селото и неговите хора.
„Едни от най-скъпите стоки в съвременния селски туризъм са тишината, спокойствието, изворната вода съзерцанието на красивата природа, бавният ритъм на живот…, а всичко това са бисерите на днешно Дедево“, четем в „Миналото на село Дедово“.
В книгата си професорът предлага и идеи за развитието на селото и околностите му. Една от тях е създаването на екологичен център със задачата да популяризира биоразнообразието в землището, да разработи маршрути за природопознавателен туризъм и екопътеки. Подобен център може да се разширява, като развива културно-исторически и здравен туризъм, убеден е Живко Гешев.
Селото е известно още и с черквата „Св. Атанасий“, една от четирите най-стари църкви в Пловдивска епархия. Тя е построена през 1838 година, през 2000 г. е възстановена със средства и помощи на духовни лица и жители на Дедево.
В двора й някога се е намирало старо килийно училище, в което е преподавал Захарий Стоянов.
Според една от легендите за родоначалник на село Дедево се приема неизвестен дядо с голямо семейство от родопското село Ситово. Търсейки добра паша за стадата си, фамилията първоначално обитавала жилища-колиби в местността „Крива река“, където днес се откриват белези от някогашното селище. После се установява на северозапад в място с обширни поляни, наречено „Ливади“.
Днес жителите на Дедево не са много, но през лятото броят им се увеличава доста, заради намиращата се в близост вилна зона, както и курортната местност – хижа „Равнища“.