На пазара за плодове и зеленчуци днес несъмнено един от най-търсените и предлагани продукти е чушката.
Тя радва с разнообразието си от цветове и нюанси, а вкусът й варира от сочно киселеещ до сладко захарен. Подходяща е както за прясна консумация, най-често с добавка сирене, така и за салати, ордьоври, пълнене и паниране. От нея се прави и една от най-употребяваните подправки в готварството – червеният пипер и лютите му разновидности.
И ако днес почти няма българска лятна трапеза, на която зеленчукът да не присъства под някаква форма, то преди пет столетия тя е била почти непозната в Европа.
Знаете ли от къде идва чушката?
Нейната родина е Южна Америка, където и до днес се отглеждат над 1000 вида с различни цветове, размери, форми и степен на сладост и лютивост. На Стария континент зеленчукът се появява чак през XVI век по два канала. В източната част е донесена от Индия, където са отглеждани червени малки люти чушлета. В Западна Европа тя пристига в зеления си вариант като подарък за испанската кралица лично от мореплавателя Христофор Колумб, който взима зеленчука от Южна Америка. Растението започва да се отглежда като земеделска култура още век по-късно.
Факти за цвета и вкуса на чушката.
Трите основни разновидности на сладката и лютата чушка, които се отглеждат в България са зелена, жълта и червена. Световни производители, залагащи на екзотиката предлагат също сини, лилави и бели чушки, които трудно се намират на родния пазар.
Малцина знаят, че ако зелената се остави на стръка за по-дълго време, тя става червена. При процеса на узряване зеленчукът губи част от сочността си, но се насища със захари и става по-сладък. Затова съветът е, ако искате да се насладите на свежи, леко кисели чушки – вземете си зелени; жълтите са също така сочни, но с по-голяма сладост; ако си хапвате червени, устата ви няма да се изпълни със сока на зеленчука така, като при другите две, но ще се насладите на сладост, в която сякаш е добавяна захар.
Чушката е един от най-полезните летни и есенни зеленчуци. Богата е на витамин С повече от цитрусовите плодове, а и е сигурен източник още на витамини А, В и Е, както и на най-важните за организма елемнети – желязо, фосфор, калий, натрий, магнезий, цинк.
В 100 г от зеленчука се съдържат между 20 и 30 Ккал в зависимост от цвета- зелените са най-нискокалорични, а червените – с повече калории заради захарността. Лютите чушлета пък са мощен афродизиак.