Неделя, 363-ят ден на 2024 година. Докато половин България е скована от сняг и лед, в Пловдив пролетта изглежда е направила неочаквано завръщане. Слънцето грее през остъклената ми тераса, приканвайки ме да напусна задимения град. В такива дни човек търси природата, историята, и магията на Родопите. Решавам: днес ще посетя Кричимската крепост, за която отдавна съм чувал, и ще търся редкия надпис на Цар Асен.
Град Кричим, най-западната община в Пловдивска област, е само на 37 км от града. Късите зимни дни правят разстоянието идеално за еднодневна разходка. Пристигайки в Кричим, откривам, че край моста няма място за паркиране — целият град явно се е насладил на позабравеното слънце. Следвайки указанията на местни жители, стигам до ул. „Освобождение“, където започва пътеката към крепостта, наричана от местните „Калето“.
Пътят е добре обозначен с табелки, а маршрутът през резервата „Изгорялото гюне“ е приятен и достъпен както за възрастни, така и за деца. Първите 40 минути вървим по леко наклонена пътека, но последните 150 метра са по-стръмни и изискват повишено внимание, особено при мокро време.
Кричимската крепост е стратегически разположена в началото на дефилето на река Въча. Построена през ранновизантийско време, тя е завладяна от Цар Иван Асен I през 1190 г. Крепостта е играла ключова роля в отбраната на северните подстъпи към Родопите. Освен военна значимост, тя е служила и като убежище за жителите на Кричим и околните села по време на нападения.
Днес от крепостта са останали само руини — част от крепостната стена и водохранилище, както и огромна дупка в стената, за която археолозите предполагат, че е използвана за нейното разрушаване. На най-високата точка на крепостта е поставен голям метален кръст, а гледката оттам разкрива величествена панорама над Кричим и цялата околност.
През 1934 г. в близост до крепостта е открит един изключителен средновековен документ — надпис, който според археолозите датира от времето на Цар Асен I. Изсечен върху закръглен камък, надписът започва с кръст и гласи: „На този камък, седя цар Асен, когато превзе Кричим“. Макар в текста да липсва дата, специалистите предполагат, че той е създаден около 1190 г., когато Асен I окончателно установява българска власт над крепостта.
Кричимската крепост и надписът на Цар Асен не са просто исторически реликви — те са символи на българската борба за свобода и независимост. Разходката до „Калето“ не само ме свърза с миналото, но и ме изпълни с гордост и възхищение към силата и упоритостта на предците ни.