ДЪРВОТО НА СМЪРТТА

Според рекордите на Гинес дървото манчинела е най-опасното дърво на света. Всяка част от него е страшно отровна и всякакъв контакт с това дърво може да бъде смъртоносен.

0
1640

През 1999 година радиоложката Никола Стрикланд отишла на почивка в карибския остров Тобаго – тропически рай със самотни плажове.
Първата сутрин отишла да събира миди и корали в пясъка, когато почивката рязко се превърнала в ад.

Между мангото и кокосите по плажа Стрикланд и нейният приятел открили зелени плодове със сладък аромат, които много приличали на малки ябълки. Двамата решили да опитат плода. Много бързо сладкия вкус преминал в парещо, изгарящо чувство и мъчително стягане в гърлото, което постепенно толкова се влошило, че те едвам успявали да преглъщат.

Въпросният плод бил т.нар. манчинела, понякога наричана още „плажна ябълка“ или „отровна гуава“.  Среща се в тропическите части на южна Северна Америка, в Централна Америка, Карибите и част от северна Южна Америка. На испански растението носи друго име: arbol de la muert, което буквално значи „дървото на смъртта“.

Според рекордите на Гинес дървото манчинела е най-опасното дърво на света. Всяка част от него е страшно отровна и всякакъв контакт с това дърво може да бъде смъртоносен.

Дървото образува гъст, млекоподобен сок, който се отделя от всяка част – кората, листата и плодовете, и може да предизвика тежки, подобни на изгаряния мехури, ако влезе в контакт с кожата. Този сок съдържа набор от токсини, но се счита, че най-опасен е форболът. Тъй като той е силно водноразтворим, ако стоите под дървото, докато вали, сокът на манчинелата се разтваря в капките дъжд и може да изгори сериозно кожата, ако бъдете наваляни.

Съобщени са и тежки случаи на очно възпаление и дори временна слепота, предизвикани от дима от горящи дървета.

Пораженията след вдишване са още по-тежки. Смъртта настъпва при консумация на плодовете като води до повръщане и диария, които дехидратират организма.

Стрикланд и приятелят й доживели да разкажат историята вероятно поради голяма доза късмет и това, че са изяли съвсем малко количество от плода.

Заради всичко това, в някои части по света манчинелите са боядисани с червен кръст, червен пръстен или дори около тях има табели, обозначаващи опасност, но не биват отстранени поради важната роля, която играят в местните екосистеми.
Манчинелите образуват плътни храсталаци, които служат като чудесна преграда срещу вятъра и защита срещу крайбрежна ерозия по плажовете на централна Америка.

Независимо от това, карибските дърводелци използват дървото за производство на мебели от векове, след като предварително го режат и изсушават на слънце, за да неутрализират отровния сок.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here