Новият коронавирус SARS-CoV-2 продължава да се разпространява по света и заболелите с COVID-19 вече са над 1 704 565. Това доведе до колапс здравните системи на едни от най-развитите държави.
Характерно за пандемично разпространяващите се заразни заболявания е именно невъзможността за осигуряване на адекватна медицинска помощ на всеки нуждаещ се. Подобни пандемии довеждат до икономическа криза, недостиг на лекарства, медицинска апаратура, лични предпазни средства. Транспортът между континенти и държави се затруднява или изцяло спира, което оказа влияние на доставките на различни суровини.
Държава като САЩ, чийто Center for Disease Control не е спирал да се готви за появата на нови вируси, епидемии и пандемии, в момента не може да осигури необходимите маски за защита на медицинския персонал в болниците. Недостигът на изолационно облекло обрича лекарите, сестрите и санитарите на риск от заразяване с COVID-19. САЩ съобщиха за 2000 смъртни случая само за едно денонощие.
Първият потвърден случай в Испания на заразен със SARS-CoV-2 е на 31 януари на отдалеченият от страната остров La Gomera, Канарски острови, много посещаван от европейски туристи. През месец март вече има болни на много места в континентална Испания, но властите все още не обявяват извънредно положение и масовите събирания не са отменени. На 8 март в Мадрид се провежда грандиозен протест с участието на хиляди жените в името на техните права. Към 13 март във всички провинции на Испания вече има потвърдени случаи и започва тотална здравна катастрофа. Бързо се разболяват лекари, медицински сестри и санитари. Хората се затварят по домовете си и градовете опустяват. Изгасват светлините на обикновено изпълнените с живот ресторанти в Испания. Въпреки това, вече е късно и болните стават все повече и повече. На 2 април за 24 часа умират 950 души, което надминава дори Италия по смъртни случаи.
От началото на разпространението на COVID-19 в България са потвърдени 676 заболели, от които 71-ма са излекувани, а 31 са починали. Тези данни могат да се променят всяка една минута. Всички тези хора не са просто статистика, просто бройка. Те имат собствени съдби и преживявания, близки, които ги обичат. Общото при тези 648 души е COVID-19. Заболяването временно наруши живота на повечето, а на 26 го отне завинаги.
COVID-19 е самотно преживяване. Болните трябва да се изолират, защото са заразни. Всеки човек със SARS-CoV-2 носи отговорността да го предаде на близките си, да зарази децата си, родителите си. Пациентите в болниците подлагат на риск медицинския персонал, който ги лекува. Лицата, които виждат, са неразпознаваеми заради многото лични предпазни средства (маски, шлемове, очила). Хората зад маските и шлемовете също имат семейства, но не се прибират с дни, за да помагат на болните. Свижданията са строго забранени. Самотата е неизбежна.
Неизвестността плаши.
Всяка разходка, всяко каране на колело или събиране с роднини, приятели увеличава риска да се заразите и да предадете болестта на най-близките ви хора. Ще се наложи да носите отговорността за заразяването им, а те може да боледуват тежко и това да застраши живота им. Не умират само най-възрастните, умират и младите. Смъртни случаи на деца също бяха съобщени и в САЩ и в Европа. Никой не е защитен.
Всяка пандемия има начало и край.
Отговорността за прекратяване на разпространението на COVID-19 е на цялото общество. Защото, докато има и един случай някъде в България, никой не е в безопасност.
По тази причина нека бъдем отговорни към себе си, към хората, които обичаме и този Великден да останем разделени и изолирани, за да се сме отново заедно към края на м. май.
Автор: Д-р Христиана Бацелова
Визитка:
Д-р Христиана Бацелова е Специалист по Епидемиология на инфекциозните болести. Асистент в катедра Епидемиология и Медицина на бедствените ситуации Медицински университет -Пловдив