Лукът е фантастично средство за лечение на кашлица благодарение на отхрачващите и противовъзпалителните си свойства.
Все пак си струва да се отбележи, че кашлицата е жизненоважна телесна функция, която не трябва да се потиска. Тя е защитен механизъм, който помага за изхвърлянето на вируси и микроби от дихателните пътища, както и на чужди частици.
Важно нещо, което трябва да имате предвид за кашлицата, е да не се опитвате да я потискате с хапчета, защото може да се изложите на риск от по-сериозни здравословни проблеми.
За щастие има няколко естествени лечения, които нямат никакви отрицателни странични ефекти и могат да помогнат за облекчаване на състоянието. Лукът има и редица други приложения, освен за лечение на кашлица. Този вкусен зеленчук съдържа противовъзпалителни и отхрачващи свойства, които могат да ви помогнат да се отървете по-бързо от неприятните симптоми.
И така, ето рецептата:
Домашен сироп против кашлица с червен лук и мед
Съставки:
1 кг. червен лук,
500 гр. мед,
10 дафинови листа
Как да приготвим:
Лука се обелва и нарязва на четвъртинки. След това се слага в тенджера с една чаша вода, добавяте дафиновия лист. Варете на слаб огън за повече от час. Добавяйте по-малко вода, ако се изпари при варенето. След сваряване прецедете през марля. Когато прецедената течност изстине – добавете меда и разбъркайте внимателно с дървена лъжица. Така полученият сироп поставете в хладилник и съхранявайте там.
Как да използваме:
Три пъти дневно взимайте по две супени лъжици от този вълшебен сироп против кашлица. Благотворният ефект ще усетите много скоро – най-много до един ден след началото на лечението.
Версия на сироп за кашлица с лук без варене:
Съставки:
1 глава червен лук,
4 супени лъжици мед,
Как да приготвим:
Нарежете лука на ситно и поставете в малък буркан. Покрийте с меда и оставете сместа да престои 12 часа.
Как да използваме:
Готовия сироп се използва 3 пъти дневни по 1-2 лъжици.
Клиничните проучвания, посветени на действието на биологично активните вещества в състава на червения лук, показват, че редовната му консумация може да подпомогне превантивните грижи срещу развитие на няколко от водещите форми на рак на:
- простатата;
- стомаха;
- дебелото черво;
- гърлото;
- детеродните органи при жената.