На 21 май Българската православна църква почита паметта на светите равноапостоли Константин и Елена.
Традиционният събор на село Първенец се проведе на връх големия празник, посветен на светите Константин и Елена. Събитието започна в 11:30 часа в двора на едноименната църква с водосвет, а след това беше раздаден курбан за здраве в лесопарка.
Ето и повече за интересни факти за днешния празник:
Император Константин остава в историята с Медиоланския едикт от 313 г., с който обявява свободата на християнската вяра в Римската империя и постановява пълна веротърпимост, давайки на езичниците правото да извършват своите обреди, а на християните – свободно да почитат своя Бог. През 325 г. свиква и Първият вселенски събор против ереста на Арий.
Император Константин благоговеел пред знамението на Кръста Господен. Той изпитвал желание да го открие, но смятал себе си за недостоен, тъй като като воин е пролял много кръв. Помолил своята майка – Елена, известна с благочестивия си живот, да отиде в Светите земи и да открие кръста, на който е разпнат Христос. Облечена в скромни дрехи и сливайки се с тълпата, Елена поела своя път на изток в своето поклонение пред Бога и успяла в мисията си.
Кръстът бил положен в сребърен ковчег и оставен за съхранение в новопостроен храм. На Велики петък той е изнасян за поклонение. Напускайки Йерусалим, Елена взела частица от Кръста в дар за своя син.
Празникът има важно място в българския обреден календар. На много места в страната св. св. Константин и Елена се почитат с нестинарски танци. Наклаждат се големи огньове, а мъже и жени танцуват върху горящите въглени. Православната църква не признава този обичай, а напротив – дори го преследва. Макар и да държат икона на Св. св. Константин и Елена в ръцете си, танцуващите са наричани „обладани от дявола“.