„В България безконтролно се прилага сумираното изчисляване на работното време, ставките за нощния труд са на някакви ужасни нива, доплащането за извънреден труд не стимулира работодателите да ограничават неговото полагане. Да не говорим за смешни неща като 10 стотинки доплащане, за да си на разположение, да стоиш в готовност да те извикат на работа“, заяви Манолов в ефира на bTV.
„Ние предлагаме заплащането на нощния труд да зависи от размера на минималната работна заплата. Ако ме питате за номинален размер, то той трябва да е 10 пъти повече, отколкото в момента е определено в наредбата за работното време. Когато тази наредба беше приета през 2007 г., минималната заплата беше около 180 лв.“, каза още той.
По думите му, въпреки че е възможно служителите да се договарят с работодателя за по-висока ставка за нощен труд, законови промени са нужни, тъй като в някои сектори колективното договаряне е забранено. Това най-често се отнася за компаниите и институциите, където има държавни служители.
„В полицията работещите са държавни служители. Всъщност големият препъникамък защо досега не сме постигнали повишаване на ставката за нощния труд е именно полицията, защото там е необходим един допълнителен ресурс от порядъка на 50 млн. лв., за да бъде решен този въпрос“, каза Манолов.