АЛКАЛНО-КИСЕЛИННИЯТ БАЛАНС И НАЧИНИ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО МУ

0
580

Алкално-киселинният баланс (киселинността на тялото) е едно от нещата, към които нашите тела са особено чувствителни. Мерната единица за алкалност или киселинност се нарича водороден показател рН (от англ. potential hydrogen). Водородният показател рН е мярка за количеството и активността на водородни йони в даден разтвор.

Алкалността убива всички болести.

“Никоя болест, включително и рак, не може да съществува в алкална среда.” – Д-р Ото Варбург, лауреат на Нобелова награда през 1931 година за откриването на рака.

При много хора, нивото на киселинност на организма е висока. Това е типичен резултат от консумацията на полуфабрикати, рафинирана захар, както и ГМО.

Въпреки това, не всички са наясно, че киселинната среда е идеална за развитието на рак, затлъстяване, болка и много заболявания.

За щастие, за да се създаде алкална среда в организма е много лесно. Алкалната среда е пълна противоположност на киселата.

Ето начини за естествено възстановяване на алкално-киселинния баланс на организма:

1. Най-важно е да започнете деня си с усмивка и една голяма чаша вода с добавка на пресен сок от един лимон. Въпреки, че лимоните са кисели, те оказват противоположно действие върху тялото. Пийте тази напитка на празен стомах, за да го пречистите.

2. Закусвайте със сурови безсолни бадеми. Те съдържат много алкални минерали като магнезий и калций, които възстановяват киселинно-алкалния баланс и нормализират кръвната захар.

3. Не яжте месо всеки ден. Ако можете да потърпите няколко дни без месо – отлично, тъй като ежедневната консумация на месо оставя след себе си киселинни отлагания.

4. Избягвайте десерти с високо съдържание на захар и сладки газирани напитки. Захарта е един от най-опасните киселинни продукти. За да се неутрализира киселинността от една бутилка газирана напитка, са нужни повече от 30 чаши вода!

5. Включете в менюто си повече зеленчуци. Забележка: картофите не се броят! Много полезни са чушки, аспержи, тиквички и патладжан.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Please enter your name here