„…че и ний сме дали нещо на светът
и на вси Словене книга да четът;
и кога му викат:“Българину!“ бесно,
той да се гордее с това име честно.“
Иван Вазов – „Епопея на забравените“
Гордеем ли се с историята си? Гордеем ли се с това, което сме дали и даваме на света? Гордеем ли се, че сме българи?
ИМЕТО
- България е една от най-старите европейски държави, която също така никога не е променяла името си!
СЪКРОВИЩАТА
- Най-старото златно съкровище в света е открито в България. Това е Варненското съкровище, което датира от около 5000 г. пр. Хр. То е и най-старото технологично обработено злато в Европа.
- Според проучвания, България е на трето място след Гърция и Италия по археологически забележителности в Европа.
ВОЕННИТЕ ПОДВИЗИ
- Българската армия е единствената сила в света, която никога не е губила флаг, въпреки факта, че е участвала във всяка важна война.
- През 716 г. България спасява Европа от ислямизация. Тогава, под ръководството на Хан Тервел, българите спират арабското нашествие пред вратите на Константинопол, като помагат на Византийската империя да се справи с опасността. В жизненоважна битка две години по-късно българската кавалерия побеждава над 60-хилядната арабска армия и спасява Европа от заплахата. В много хроники Тервел е наричан „Спасителя на Европа“.
- Първата самолетна бомбардировка е направено от българските въздушни сили по време на Балканската война на 16 октомври 1912 г.
- Райна Касабова е първата жена, участвала във въздушна мисия – на 30 октомври 1912 г.
КИРИЛИЦАТА
- Българите са първите хора, които използват кирилицата, веднага след нейното създаване през 9 век. Днес около 300 милиона души по света пишат на кирилица.
- С влизането на България в Европейския съюз от 1 януари 2007 г. кирилицата става третата официална азбука в Съюза след латиницата и гръцката азбука.
ЦЪРКВАТА
- Признаването на автокефалната Българска патриаршия от Цариградската патриаршия през 927 г. прави Българската православна църква най-старата славянска автокефална православна църква в света.
НАУКАТА
- Първият компютър е дело на българина Джон Атанасов и е създаден между 1939 и 1942 г.
- Първият цифров часовник за ръка е разработен от българина Петър Петров.
- Най-умната жена в света е от Благоевград. Това е Даниела Симидчиева, чийто коефициент за интелигентност е 192 от 200 възможни – по-висок от този на Айнщайн.
СПОРТИСТИТЕ
- Никола Петров е борец и кечист. Той е първият спортист, прославил името на България. Става европейски и световен шампион по борба, шампион на Америка. Обявен е за най-силния човек на 19 век. В кариерата си има само 35 загуби.
- Дан Колов е друг борец и кечист, който прави името на България известно в целия свят. Той е едва на 7 години, когато умира баща му. Става овчар, за да се прехранва. На 13-годишна възраст заминава за Будапеща, където работи като градинар. Започва да се занимава с борба малко по-късно. В цялата си кариера изиграва 1500 официални и около 500 неофициални мача. Загубите му са само 72. Два пъти печели диaмантен пояс и три пъти става европейски шампион. И до днес е смятан за най-великия борец на всички времена и е легенда в бойните изкуства.
- Стефка Костадинова, нашата лекоатлетка, има две световни титли на открито и пет в зала, една европейска на открито и четири в зала, носителка е на Световната купа, олимпийски шампион в Атланта и сребърен медалист на Олимпиадата в Сеул. На 30 август 1987 г. на Световното първенство по лека атлетика поставя Световен рекорд в скока на височина – 209 см. Този рекорд още не е подобрен.
И ОЩЕ…
- Популярното българско розово масло се използва за направата на някои от най-известните и скъпи парфюми. Един грам розово масло се произвежда от 1000 розови цвята.
- Българското кисело мляко е всепризнато за най-доброто в света. Това се дължи на уникалната бактерия „Лактобацилус булгарикус“, която се използва за направата му и която се среща само в нашата страна.
- Българската народна песен „Излел е делю хайдутин“ звучи на борда на американската совалка „Voyager I“ като част от проекта за осъществяване на контакт с извънземна цивилизация, заедно с най-великите творби на Бах и Моцарт.